ETR

Kirill GERSTEIN

Kirill GERSTEIN

Młody pianista o rosyjskich korzeniach, z mistrzowską techniką i niezwykłą muzyczną dociekliwością odkrywa przed słuchaczami repertuar przenikający różne epoki i style. Dzięki swoim umiejętnościom i ekspresyjnej osobowości uważany jest dziś za jednego z najbardziej intrygujących i wszechstronnych muzyków.

Kirill Gerstein urodził się w 1979 roku, w Woroneżu, w Rosji. Klasyki uczył się w specjalnej szkole muzycznej dla uzdolnionych dzieci, a jazzu – sam, słuchając nagrań z bogatej kolekcji płytowej rodziców. Mając 14 lat wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by studiować grę na fortepianie jazzowym w Berklee College of Music w Bostonie. Był wówczas najmłodszym studentem tej uczelni. Po trzyletnich studiach w Bostonie przeniósł się do Nowego Jorku, do Manhattan School of Music, by pod okiem Salomona Mikowsky’ego ponownie skoncentrować się na muzyce klasycznej. Nauki pobierał także w Madrycie u Dmitrija Baszkirowa i w Budapeszcie u Ferenca Rodosa.

Będąc od 2003 roku obywatelem amerykańskim, pianista swój czas dzieli między Stanami Zjednoczonymi i Niemcami, gdzie od 2006 roku jest profesorem fortepianu w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie.

Artysta jest laureatem wielu nagród, w tym pierwszej nagrody na konkursie pianistycznym Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2001) oraz beneficjentem Avery Fisher Career Grant (2010). Jest także jedynym w historii, podwójnym laureatem prestiżowej Gilmore Artist Award – w 2002 otrzymał Gilmore Young Artist, a w 2010 – Gilmore Artist Award.

Pianista daje recitale w słynnych salach koncertowych świata, a także współpracuje z wybitnymi orkiestrami europejskimi z Monachium i Rotterdamu, z Royal Philharmonic Orchestra, London Philharmonic Orchestra, City of Birmingham Symphony Orchestra, Dresdner Staatskappelle, Zurich Tonhalle, Boston Symphony Orchestra, New York Philharmonic, Seattle Symphony, Philadelphia Orchestra, Indianapolis Symphony, St. Louis Symphony, Cleveland Orchestra, Los Angeles Philharmonic, Montreal Symphony i Toronto Symphony Orchestra , orkiestrami radiowymi Finlandii i Szwecji, Czeskimi Filharmonikami, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, NHK Symphony Orchestra w Tokio. Jest także częstym gościem znanych festiwali, w tym m. in. w Salzburgu, Verbier, Lucernie, BBC Proms w Londynie, Aspen Music Festival, Santa Fe Chamber Music Festival, Chicago’s Grant Park, Jerusalem Chamber Music Festival.