ETR

Kateřina Javůrková

Kateřina Javůrková

21-letnia czeska artystka jest jedną z najbardziej utalentowanych waltornistek swego pokolenia, nagrodzoną już licznymi międzynarodowymi nagrodami.

Grę na waltorni zaczęła w wieku 9 lata u Tomáša Krejbicha. Ukończyła Konserwatorium Muzyczne w Pradze w klasie prof. Bedřicha Tylšara, a od 2011 roku studiuje w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze u profesorów: Radka Baboráka i Zdenka Divoký’ego. Część studiów odbyła – w ramach stypendium – w Conservatoire National Supérieur de Musique et Danse w Paryżu w klasie prof. André Cazaleta.

Wśród jej wielu nagród zdobywanych w międzynarodowych konkursach są m.in. pierwsze nagrody na takich konkursach jak Międzynarodowy Konkurs Waltorniowy Federico II di Svevia w Sannicandro di Bari (2009), Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych w Brnie (2011 i 2013) czy słynny i bardzo prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Praska Wiosna w Pradze (2013).

Kateřina Javůrková jest solistką Orkiestry Prague Philharmonia, ale współpracuje także z z innymi orkiestrami, takimi jak: Czeska Filharmonia, Orchestre de Paris, czy Praska Orkiestra Kameralna. Jest także członkiem kwintetu dętego Quintet Belfiato.