ETR

Jose TORRES

Jose TORRES

Znakomity kubański artysta, wirtuoz instrumentów perkusyjnych, który od wielu lat żyje i tworzy w naszym kraju. To dzięki niemu powstała w Polsce pierwsza orkiestra salsowa nazwana Jose Torres y Salsa Tropical.

 Od ponad 25 lat zajmuje pierwsze miejsce w ankiecie na najpopularniejszego muzyka roku w kategorii instrumenty perkusyjne, którą corocznie organizuje renomowane czasopismo muzyczne Jazz Forum.

Przez minione 25 lat Jose Torres współpracował z wieloma gwiazdami estrady m.in. Marylą Rodowicz, Kayah, Ewą Bem, Urszulą, Ryszardem Rynkowskim, Stanisławem Soyką, Grzegorzem Ciechowskim, Mietkiem Szcześniakiem i zespołami, takimi jak Raz Dwa Trzy, Maanam, czy Blue Cafe. Koncertował i nagrywał z czołówką muzyków jazzowych: Tomaszem Stańko, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Możdżerem.

Brał udział w ponad pięćdziesięciu nagraniach płytowych polskich wykonawców, a także w nagraniach muzyki filmowej – współtworzył ścieżki dźwiękowe takich obrazów, jak Krew i wino z Jackiem Nicholsonem, Bandyta, Prawo ojca.

Jose Torres bywa regularnie gościem wielu popularnych programów telewizyjnych. W kilku z nich pełnił funkcję kierownika artystycznego.

W 2007 roku w księgarniach ukazała się autobiograficzna książka artysty, zatytułowana Salsa na wolności, a w kolejnym roku, na zlecenie TVP, powstał film dokumentalny o Jose Torresie zatytułowany Moja Kuba, moja Polska.