ETR

Jörg-Peter WEIGLE

Jörg-Peter WEIGLE

dyrygent  

Jörg-Peter Weigle swoje pierwsze doświadczenia muzyczne zawdzięcza śpiewaniu w chórze chłopięcym Thomanerchor w Lipsku (1963-1971). Po studiach w berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler u Horsta Förstera, Dietricha Knothe i Ruth Zechlin,  kontynuował edukację na kursach mistrzowskich u Kurta Masura i Witolda Rowickiego w Weimarze i Wiedniu.

Swoją karierę rozpoczął jako pierwszy dyrygent Staatlichen Sinfonieorchester Neubrandenburg. Od tamtego czasu zgromadził szeroki repertuar, który obejmuje zarówno utwory muzyki symfonicznej, jak  i chóralnej. W roku 1980 Weigle zaczął pracę dla Rundfunkchor Leipzig, a w 1984 został jego głównym dyrygentem. W tym czasie współpracował z wybitnymi dyrygentami i solistami, takimi jak: Kurt Masur, Colin Davis, Neville Marriner, Marek Janowski, Peter Schreier, Theo Adam, Marjana Lipovsek, Helen Donath. Występował gościnnie w Semperoper w Dreźnie, berlińskiej Komische Oper, a także z chórami i orkiestrami Bayerischer Rundfunk i Norddeutscher Rundfunk.

W 1986 został głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym Filharmonii Drezdeńskiej. Pod jego dyrekcją odbyło się tam wówczas wiele prawykonań, między innymi dzieł Edissona Denisowa i Christiana Müncha, jak również opery Georga Katzera Antygona albo miasto, zaprezentowanej w Komische Oper w Berlinie.

Występował  gościnnie z zespołami radiowymi NRD, Bayerischer Rundfunk i Norddeutscher Rundfunk, dyrygując wieloma koncertami i nagraniami, podczas których współpracował m.in. z Alexisem Weissenbergiem, Pinchasem Zuckermannem, Borysem Piergamienszczikowem i Vadimem Repinem. 

W latach 1995-2002 Jörg-Peter Weigle był dyrygentem-szefem  Stuttgarter Philharmoniker, z którą to orkiestrą odbył liczne tournées po Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. 

Dyrygent ma bogatą dyskografię, w tym nagrania dzieł Wolfganga Amadeusa Mozarta (Philipps), wszystkich dzieł symfonicznych  Hannsa Hubera (Sterling), wszystkich symfonii Felixa Draeseke (cpo), Wielkiej Mszy Waltera Braunfelsa w wykonaniu Chóru Filharmonicznego w Berlinie i orkiestry Konzerthaus Berlin (Capriccio). 

W latach 2001-2017  Weigle powrócił, tym razem jako wykładowca, do berlińskiej Hochschule für Musik Hanns Eisler. Pracował  tam jako profesor dyrygentury chóralnej, a w latach 2008-2012 był także rektorem tej uczelni. W tym czasie został  dyrektorem artystycznym  Chóru Filharmonicznego w  Berlinie.

Od 2018 roku Jörg-Peter Weigle jest generalnym dyrektorem muzycznym i artystycznym Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt.