ETR

John LUNDGREN

John LUNDGREN

Artysta, po ukończeniu Akademii Opery w Kopenhadze, dołączył do zespołu solistów Duńskiego Teatru Królewskiego. Na kopenhaskiej scenie zadebiutował jako Schaunard w Cyganerii Giacoma Pucciniego.

W Kopenhadze wykonywał ponadto partie: Hrabiego di Luny w Trubadurze, Henryka Ashtona w Łucji z Lammermoor, Giorgia Germonta w Traviacie, Markiza Posy w Don Carlosie. Ostatnio śpiewał także partie m.in.: Escamilla w Carmen Georges’a Bizeta, Barona Skarpii w Tosce Giacomo Pucciniego, Tarkwiniusza w Gwałcie na Lukrecji Benjamina Brittena oraz Gorwenala w Tristanie i Izoldzie Richarda Wagnera.

Ważną częścią repertuaru Lundgrena jest także współczesna opera. W 2005 roku śpiewał partię Prospero w Burzy Tomasza Adesa, opartej na sztuce Williama Szekspira. Pojawił się również w produkcji Cecilia i Małpi Król w Teatrze w Drottningholm (Szwecja).

W 2006 roku John Lundgren otrzymał prestiżową nagrodę Birgit Nilsson Prize za wybitne osiągnięcia w sztuce operowej, a w 2010 roku został uhonorowany Orderem Danebroga.