ETR

Jiří ROŽEŇ

Jiří ROŽEŇ

dyrygent  

Jiří Rožeň jest jednym z najbardziej fascynujących i obiecujących dyrygentów swojego pokolenia. Odniósł sukces w Salzburgu i Londynie jako finalista Nestlé and Salzburg Festival Young Conductors Award oraz Donatella Flick LSO Conducting Competition. Wcześniej, jako asystent dyrygenta BBC Scottish Symphony Orchestra, pracował u boku Donalda Runniclesa i Thomasa Dausgaarda, a także wspierał ich podczas BBC Proms i Edinburgh International Festival.

W sezonie 2018/2019 dyrygent rozwijał swoją międzynarodową karierę debiutując z Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Göteborgs Symfoniker, BBC Philharmonic, Ulster Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, Hiroshima Symphony Orchestra, ale poprowadził też Czech Philharmonic Orchestra i Czech Radio Symphony Orchestra.

W poprzednim sezonie zadebiutował z Czeską Orkiestrą Filharmoniczną, z Bruckner Orchester w Linzu, Praską Radiową Orkiestrą Symfoniczną, Wiener Concert-Verein oraz Chorwacką Orkiestrą Symfoniczną Radiotelevision (HRT) w Zagrzebiu podczas letniej gali pod gołym niebem.

Artysta bierze udział w międzynarodowych festiwalach – Musical Autumn w Cluj w Rumunii i Smetanova Litomyšl w Czechach, podczas których dyrygował Orkiestrą Filharmonii Transylwańskiej i Czech Chamber Philharmonic.  Współpracuje z cenionymi na świecie solistami takimi jak Vadim Gluzman, Kirill Gerstein, Mahan Esfahani, Lawrence Brownlee, Christian Schmitt i Sergei Nakariakov.

W ostatnich sezonach Jiří Rožeň, pasjonat czeskiej muzyki, dyrygował swoim najbardziej rozpoznawalnym dziełem – IV Symfonią Miloslava Kabeláča.  W wykonaniu orkiestry Camerata Salzburg zabrzmiała ona na Festiwalu w Salzburgu, a w wykonaniu PKF-Prague Philharmonia na Festiwalu Praska Wiosna. Z Orkiestrą Filharmonii w Brnie i Czeskim Chórem Filharmonicznym Brno zaprezentował również wykonanie nowej edycji „Komedia na moście” Bohuslava Martinů. W wielu jego programach koncertowych często pojawiają się dzieła  czeskich   kompozytorów, takich jak Josef Suk, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů, Miloslav Kabeláč i Viktor Kalabis.

Podczas pobytu w Szkocji pracował również w operze, gdzie dyrygował spektaklami MavraIgora Strawińskiego,  Niedźwiedź Williama Waltona, Zemsta nietoperzaJohanna Straussa oraz Owen WingraveBenjamina Brittena.

Jiří Rožeň urodził się w Pradze w 1991 roku. Studiował dyrygenturę w konserwatoriach i na uniwersytetach w Pradze, Salzburgu, Hamburgu, Zurychu i Glasgow, gdzie był stypendystą  Leverhulme Conducting Fellowship.