ETR

Jakub KUSZLIK

Jakub KUSZLIK

fortepian

Jakub Kuszlik, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, jest laureatem IV nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w 2021 roku. Na tym konkursie otrzymał też nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków.  

Wcześniej młody artysta zdobywał nagrody m.in.  na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym o im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (II nagroda, 2016), Hilton Head International Piano Competition w Nowym Jorku (II nagroda, 2019), Top of the World International Piano Competition w Tromsø w Norwegii (III nagroda, 2019). 

Jakub Kuszlik urodził się w 1996 roku w Bochni. Koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii, Islandii, Estonii, Bułgarii, Japonii, a także w USA, gdzie w 2018 roku zagrał w nowojorskim Lincoln Center.  W 2017 roku dał recital chopinowski w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie, a rok później zagrał z Orkiestrą Filharmonii Narodowej wykonując  Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego.

W 2022 roku ukazał się jego pierwszy solowy album Brahms, Chopin, wydany przez Polskie Radio i zawierający nagrania z recitalu w Studio Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie.