ETR

Jakub DRYGAS

Jakub DRYGAS

klarnet

Urodził się w Poznaniu, tutaj też rozpoczął edukację muzyczną. Studiował w klasie klarnetu prof. Pawła Drobnika w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Akademii Muzycznej we Wrocławiu – w klasie klarnetu Jana Jakuba Bokuna, którą ukończył w 2005 roku. W tym czasie uczył się również w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie klarnetu prof. Johannesa Peitza. Po uzyskaniu dyplomu w Hanowerze, doskonalił swoje umiejętności u prof. Françoisa Bendy podczas studiów podyplomowych na Universität der Künste w Berlinie.

Ważnym doświadczeniem w jego karierze były koncerty z European Union Youth Orchestra, podczas których współpracował z tak znakomitymi dyrygentami, jak Bernard Haitink, John Eliot Gardiner, Vladimir Ashkenazy, Christoph Eschenbach. Poznański klarnecista występował z nimi  w najbardziej prestiżowych salach koncertowych – Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie czy Royal Albert Hall w Londynie. Pod dyrekcją Vladimira Ashkenazy’ego zarejestrował dla Deutsche Grammophon DVD z dziełami Richarda Straussa i Johannesa Brahmsa.

Jakub Drygas był w 2007 roku stypendystą Zermatt-Festival (Szwajcaria), organizowanego przez Filharmoników Berlińskich. W tym samym roku został również solistą Schleswig-Holstein Festival Orchester, z którą – pod dyrekcją Christopha Eschenbacha – koncertował w wielu krajach Europy i Ameryki Południowej.

Szukając nowych inspiracji artysta sięga do początków historii klarnetu. Zajmuje się muzyką wykonywaną na instrumentach dawnych, odnajdując ciekawe brzmienie i tradycję wykonawczą zgodną z regułami XVII i XVIII wieku, współpracując m.in.  z orkiestrą Musicae Antiquae Collegium Varsoviense Warszawskiej Opery Kameralnej.

Jego pasją jest kameralistyka, dlatego chętnie angażuje się w projekty związane z muzyką kameralną. Współpracuje z wieloma zespołami w kraju i za granicą.

W 2008 roku wrócił do rodzinnego miasta, gdzie jest solistą Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. W poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego prowadzi klasę klarnetu.