ETR

Jakub DRYGAS

Jakub DRYGAS

klarnet

Urodził się w Poznaniu, tutaj też rozpoczął edukację muzyczną. Studiował w klasie klarnetu prof. Pawła Drobnika w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Akademii Muzycznej we Wrocławiu – w klasie klarnetu Jana Jakuba Bokuna, którą ukończył w 2005 roku. W tym czasie uczył się również w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie klarnetu prof. Johannesa Peitza. Po uzyskaniu dyplomu w Hanowerze, doskonalił swoje umiejętności u prof. Françoisa Bendy podczas studiów podyplomowych na Universität der Künste w Berlinie.

Ważnym doświadczeniem w jego karierze były koncerty z European Union Youth Orchestra oraz Schleswig-Holstein Festival Orchester, podczas których współpracował z tak znakomitymi dyrygentami, jak Bernard Haitink, John Eliot Gardiner, Vladimir Ashkenazy, Christoph Eschenbach. Poznański klarnecista występował z nimi  w najbardziej prestiżowych salach koncertowych – Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Berlinie czy Royal Albert Hall w Londynie. Był także stypendystą Zermatt-Festival (Szwajcaria), organizowanego przez Filharmoników Berlińskich. 

Szukając nowych inspiracji artysta sięga do początków historii klarnetu. Od niedawna zajmuje się muzyką wykonywaną na instrumentach dawnych, odnajdując ciekawe brzmienie i tradycję wykonawczą zgodną z regułami XVII i XVIII wieku, współpracując m.in.  z orkiestrą Musicae Antiquae Collegium Varsoviense Warszawskiej Opery Kameralnej.

W 2008 roku wrócił do rodzinnego miasta, gdzie jest solistą Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Jako solista  współpracuje także z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. W poznańskiej Akademii  Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego prowadzi klasę klarnetu.