ETR

Jacek KORTUS

Jacek KORTUS

fortepian

Artysta jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu prof. Waldemara Andrzejewskiego.  Obecnie pracuje w tej uczelni na stanowisku asystenta w katedrze fortepianu.

Jacek Kortus uczestniczył w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach pianistycznych, zdobywając na nich liczne nagrody. W 2003 roku był finalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Stefana Seilera w Kitzingen (Niemcy), a w 2004 roku otrzymał nagrodę specjalną na VI Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Pianistów Arthur Rubinstein In memoriam w Bydgoszczy. W 2005 roku został finalistą wyróżnionym na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pianista koncertował w czołowych filharmoniach w Polsce i za granicą – m. in. w Niemczech, Francji, Belgii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Ukrainie, Bułgarii, Mołdawii, Czarnogórze, Serbii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Brazylii, Chile, Chinach, Japonii, Izraelu, Palestynie, Maroku i na Tajwanie.

W 2002 roku uzyskał stypendium Fundacji Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich Pomoc Młodym Talentom. Dwukrotnie zdobył stypendium Ministra Kultury (w latach 2002 i 2005). W 2006 roku został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki przyznawanym przez redakcję Głosu Wielkopolskiego młodym artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także Medalem Młodego Pozytywisty im. Hipolita Cegielskiego za osiągnięcia w pracy organicznej. Był nominowany do Paszportów Polityki.

W 2008 roku ukazała się pierwsza solowa płyta Jacka Kortusa z dziełami Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta, nagrana dla wytwórni Muza Polskie Nagrania, która w 2009 roku otrzymała  nominację do nagrody Fryderyka.  Natomiast w 2015 roku ukazała się jego płyta z pieśniami kompozytorów polskich, nagrana wspólnie z wybitnym polskim tenorem, Tomaszem Zagórskim.

W 2011 roku artysta otrzymał stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne  osiągnięcia artystyczne, a w roku 2017 honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.