ETR

Ingeborg DANZ

Ingeborg DANZ

Studiowała u Heinera Eckelsa w Hochschule für Musik w Detmold (Niemcy). Jeszcze jako studentka zdobywała nagrody w konkursach wokalnych, była także stypendystką Deutscher Musikrat oraz Stowarzyszenia im. Richarda Wagnera.

Głównym obszarem zainteresowań artystycznych Ingeborg Danz jest muzyka oratoryjna, utwory koncertowe oraz pieśni. To dlatego od lat współpracuje z Internationale Bachakademie Stuttgart Helmutha Rillinga oraz Collegium Vocale Gent Philippe’a Herreweghe, z powodzeniem wykonując kompozycje barokowe.

Nie oznacza to jednak, że artystka stroni od muzyki innych epok. W swoim repertuarze ma na przykład takie dzieła, jak symfonie Mahlera, Nuits d’été Berlioza, Sceny z Fausta Schumanna, czy utwory sakralne Beethovena i Brucknera.

Współpracowała z takimi dyrygentami, jak Riccardo Muti, Herbert Blomstedt, Manfred Honeck, Christopher Hogwood, Philippe Herreweghe, Riccardo Chailly, Heinz Holliger, Helmuth Rilling, Ingo Metzmacher, czy Semyon Bychkov.

Występowała m.in. w mediolańskim Teatro alla Scala, na festiwalach w Lucernie i Salzburgu; towarzyszyły jej tak uznane zespoły, jak Orkiestra Royal Concertgebouw, Filharmonicy Wiedeńscy, Monachijscy i Berlińscy, lipska Gewandhausorchester, Boston Symphony Orchestra, berlińska Deutsches Symphonie-Orchester, Orkiestra NDR z Hamburga, Bamberger Symphoniker, Radiowa-Symfoniczna Orkiestra SWR ze Stuttgartu, Orkiestra Symfoniczna Radia Szwedzkiego, NHK Symphony, San Francisco Symphony, Filharmonicy z Los Angeles, Narodowa Orkiestra Symfoniczna z Waszyngtonu oraz Chicago Symphony Orchestra.

Wśród ostatnich koncertów Ingeborg Danz można wymienić wykonanie Lied von der Erde Mahlera z Bamberger Symphoniker, występy z Montreal Symphony Orchestra pod batutą Kenta Nagano, z Orchestra Sinfonica Nazionale della RAI poddyrekcją Helmuta Rillinga czy z Orkiestrą Concertgebouw pod Ivanem Fischerem.

Jedną z ulubionych form koncertowania śpiewaczki są recitale, które spotykają się zawsze z entuzjastycznym przyjęciem przez krytyków i publiczność.

W dyskografii artystki znajdują się m.in. nagrania Mszy Mozarta pod batutą Nikolausa Harnoncourta, kilka płyt nagranych dla Harmonia Mundi z Philippe’m Herreweghe, pieśni Brahmsa zarejestrowane dla wytwórni Hänssler Classic, a także Pasje Bacha, Wielka Msza h-moll, czy Oratorium na Boże Narodzenie nagrane z Internationale Bachakademie Stuttgart i Helmuthem Rillingiem. W 2008 roku nakładem Brilliant Classiscs ukazał się komplet płyt z dziełami wszystkimi Johannesa Brahmsa. Pośród nich znalazła się płyta z pieśniami w interpretacji Ingeborg Danz i pianisty Helmuta Deutscha.