ETR

Hubert RUTKOWSKI

Hubert RUTKOWSKI

Wrażliwy poeta dźwięku – napisał o nim prestiżowy magazyn Gramophone. Hubert Rutkowski to pianista o międzynarodowej renomie. Koncertował w większości krajów Europy, Azji, Ameryki Południowej i USA. Występował m.in. na Schleswig-Holstein Musik Festival, Festiwalu Raritäten der Klaviermusik Schloss vor Husum, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku oraz na Międzynarodowym Festiwalu im. Artura Rubinsteina w Łodzi.

Jest zdobywcą wielu nagród międzynarodowych i krajowych konkursów pianistycznych, m.in.: głównej nagrody Konkursu Chopinowskiego w Hanowerze (2007), wyróżnienia Medalla per Unanimitat w 52. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Marii Canals w Barcelonie (2006), I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Warszawie (2000), III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Wilnie (1999).

Do swoich najważniejszych dokonań artysta zalicza nagranie dzieł fortepianowych Juliana Fontany, przyjaciela i ucznia Fryderyka Chopina oraz utworów Teodora Leszetyckiego. Obie płyty ukazały się nakładem wytwórni Acte Préalable. W Roku Chopinowskim (2010) artysta podjął współpracę z wytwórnią Naxos, dla której nagrał płytę Pupils of Chopin, zawierającą utwory uczniów Fryderyka Chopina.

Hubert Rutkowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Grę fortepianową studiował u prof. Anny Jastrzębskiej-Quinn, a muzykę kameralną pod kierunkiem prof. Krystyny Borucińskiej. W macierzystej uczelni odbył też studia doktoranckie, pracując pod kierunkiem prof. Alicji Palety-Bugaj. Ukończył mistrzowskie studia podyplomowe w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie prof. Jewgenija Koroliova.

W kwietniu 2010 roku pianista rozpoczął pracę w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, zostając jednym z najmłodszych profesorów tej uczelni. Od listopada 2011 roku prowadzi również klasę fortepianu w Hochschule für Künste w Bremie.