ETR

Hayoung CHOI

Hayoung CHOI

wiolonczela

Hayoung Choi, południowokoreańska wiolonczelistka, urodzona w 1998 roku w niemieckim Bielefeld, w 2022 roku wygrała prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Królowej Elżbiety w Brukseli. Kilka lat wcześniej, w 2018 roku, triumfowała w Krakowie zdobywając pierwszą nagrodę i dwie nagrody specjalne podczas III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego.

Po laury sięgnęła już w wieku 13 lat, gdy – jako najmłodsza zwyciężczyni w historii konkursu – zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Austrii. Na koncie ma także pierwsze nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Antonio Janigro w Chorwacji i Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym Justusa Dotzauera w Niemczech. Podczas mistrzowskich kursów wiolonczelowych w Kronberg otrzymała nagrody Landgrave of Hesse Prize i Leyda Ungerer Music Prize.

Hayoung Choi rozpoczęła edukację muzyczną w szkole należącej do Korean National University of Arts w Seulu, a następnie kształciła się w Purcell School of Music w Anglii. Ukończyła także studia w Kronberg Academy w Niemczech, w klasie prof. Wolfganga Emanuela Schmidta. Brała też udział w kursach mistrzowskich u Sir Simona Rattle’a, Christopha Eschenbacha, Daniela Barenboima i Sir Andrása Schiffa.

Jako solistka Hayoung Choi występowała m.in. z Kremerata Baltica Orchestra, Camerata Salzburg, Frankfurter Opern- und Museumsorchester, Barcelona Chamber Orchestra, Trinity Laban Symphony Orchestra, Sinfonietta Cracovia, Bucheon Philharmonic Orchestra, Sungnam Philharmonic Orchestra Suwon Philharmonic Orchestra. Jako kameralistka grała z takimi muzykami jak Gidon Kremer, Christian Tetzlaff, Kim Kashkashian, Jörg Widmann, Mitsuko Uchida, Antoine Tamestit, Elena Bashkirova, Martin Helmchen.

Artystka zapraszana jest do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych, takich jak City of London Festival w Anglii, Amsterdam Cello Biennale w Holandii, Kronberg Cello Festival w Niemczech, Festival de Prades Pablo Casals we Francji, Beijing Supercello Festival w Chinach i Artdialog Festival w Szwajcarii.