ETR

Guy BRAUNSTEIN

Guy BRAUNSTEIN

skrzypce

Urodził się w Tel Awiwie, w 1971 roku. Grę na skrzypcach studiował początkowo u Chaima Tauba, a w późniejszych latach u Glenna Dicterowa i Pinchasa Zukermana w Nowym Jorku.

Jeszcze jako młodzieniec rozpoczął błyskotliwą karierę solistyczną i kameralistyczną, uczestniczył w ważnych festiwalach muzycznych. W 2000 roku został najmłodszym koncertmistrzem w historii Berlińskich Filharmoników, a funkcję tę pełnił do końca sezonu 2012/2013.

W latach 2003-2007 uczył gry na skrzypcach w Universität der Künste w Berlinie, a w latach 2006-2016 był szefem artystycznym Rolandseck-Festival w Niemczech, gdzie za jego sprawą pojawiły się takie gwiazdy międzynarodowego formatu, jak Emmanuel Pahud, Hélène Grimaud, Amihai Grosz, czy François Leleux. Obecnie jest dyrektorem artystycznym Festival Internacional de Música clasclás w hiszpańskiej Galicji.

Guy Braunstein występował z takimi orkiestrami jak: Berliner Philharmoniker, BBC Philharmonic, BBC Scottish Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra, Israel Philharmonic, Tonhalle-Orchester Zürich, Bamberger Symphoniker, Filarmonica della Scala, Hamburger Symphoniker, Beethoven Orchester Bonn, Orquesta Sinfónica de Bilbao, Dresdner Philharmonie, Orquestra Sinfonica de Barcelona.  

Współpracował z takimi artystami jak: Issac Stern, András Schiff, Zubin Mehta, Maurizio Pollini, Yefim Bronfman, Daniel Barenboim, Sir Simon Rattle, Mitsuko Uchida, Angelika Kirschlager. 

Guy Braunstein  często występuje też w podwójnej roli – dyrygenta i skrzypka, jak zdarzyło się także na koncercie z Orkiestrą  Filharmonii Poznańskiej w 2015 roku. W takiej podwójnej roli był także artystą rezydentem Trondheim Symphoniker w sezonie artystycznym 2017/2018 oraz w Cincinnati Symphony Orchestra w sezonie 2019/2020.