ETR

gość specjalny: Rafał BARTMIŃSKI

gość specjalny:
Rafał BARTMIŃSKI

tenor

Rafał Bartmiński jest absolwentem wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka. Swoje umiejętności  rozwijał także na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Ryszarda Karczykowskiego, Helenę Łazarską i Christiana Elsnera.

W 2001 roku został laureatem III nagrody XI Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu, a podczas IV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie uznano go za najbardziej obiecującego polskiego tenora. W 2007 roku zdobył II miejsce i kilka nagród pozaregulaminowych podczas VI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie.

Na scenie operowej zadebiutował partią Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego (Teatr Wielki – Opera Narodowa, scena kameralna 2002). Jeszcze w czasie studiów związał się z Warszawską Operą Kameralną, a od 2003 stale współpracuje z Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie. Z zespołem tego teatru śpiewał podczas występów gościnnych w Sadler’s Wells w Londynie, w operze w Wilnie, na festiwalu Peralada w Hiszpanii i podczas tournée po Japonii. Główne jego role w Teatrze Wielkim w Warszawie to m. in.: Tamina w Czarodziejskim flecie Mozarta, Ismaela w Nabucco Giuseppe Verdiego, Tamburmajora w Wozzecku Albana Berga, Borisa w Katii Kabanovej Leoša Janáčka, Pinkertona w Madame Butterfly Giacomo Pucciniego, Stefana w Strasznym dworze i Jontka w Halce Stanisława Moniuszki.

W 2005 roku zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu rolą Tamina w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta (wcześniej z tą rolą odbył tournée po Niemczech, Austrii, Szwajcarii), a od 2006 roku współpracuje z Operą Wrocławską. W 2009 roku zadebiutował w moskiewskim Teatrze Bolszoj jako Tamburmajor w Wozzecku Albana Berga, w nowej produkcji Dmitra Tcherniakova, a także w Operze Krakowskiej jako Don Ottavio w Don Giovannim Wolfganga Amadeusa Mozarta. 

Artysta ma w repertuarze – wykonywane na polskich i europejskich scenach operowych – m.in. partie  Nemorina  w Eliksirze miłości  Gaetano Donizettiego , Don Ottavia w Don Giovannim  Wolfganga Amadeusa  Mozarta, Alfreda w Traviacie Giuseppe Verdiego Rudolfa w Cyganerii Giacomo Pucciniefo, Don José  w Carmen Georges’a  Bizeta,  Wacława  w Marii Romana Statkowskiego, Pasterza w Królu Rogerze Karola Szymanowskiego.

Rafał Bartmiński prowadzi również bardzo bogatą działalność koncertową. Jest głównym wykonawcą partii tenorowych w oratoriach Krzysztofa Pendereckiego (Te Deum, Kosmogonia, Credo, Siedem bram Jerozolimy,  Polish Requiem), ale w repertuarze ma także m.in. Messę di Requiem Giuseppe Verdiego, VIII Symfonię  Gustava Mahlera, Harnasie  oraz III Symfonię – Pieśń o nocy Karola Szymanowskiego, Missę solemnis oraz IX Symfonię Ludwiga van Beethovena, Mesjasza Georga Friedricha Händla.

Koncertował m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Izraelu, pod batutą takich dyrygentów jak: Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Teodor Currentzis, Miguel Gomez-Martinez, Tomas Hanus, Mariss Jansons, Jacek Kaspszyk, Hann Lintu, Marc Minkowski, Krzysztof Penderecki, Andrzej Straszyński, Antoni Wit, Tadeusz Wojciechowski, Alberto Zedda. 

Rafał Bartmiński występuje również jako aktor dramatyczny w Teatrze Telewizji. Pojawił się m.in. u boku Krystyny Jandy w spektaklu reżyserowanym przez Andrzeja Domalika Maria Callas- master class oraz  w Sesji castingowej w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.