ETR

gość specjalny: AFFABRE CONCINUI

gość specjalny:
AFFABRE CONCINUI

Affabre Concinui to zespół wokalny śpiewający a cappella. Jego nazwa wywodzi się z łaciny i oznacza idealnie współbrzmiąc, co jest także artystycznym credo zespołu.

Założyli go w 1983 roku, w Poznaniu, wychowankowie dwóch znanych poznańskich chórów chłopięco-męskich – Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki Stefana Stuligrosza i Poznańskiego Chóru Chłopięcego Jerzego Kurczewskiego. W skład grupy śpiewaków wchodzą obecnie: Robert Hylla (kontratenor), Leszek Marciniak (kontratenor), Przemysław Czekała (tenor), Piotr Lewandowski (baryton), Piotr Dziurla (bas), Artur Hoffmann (bas).

Jego artystyczna działalność szybko została doceniana – w 1987 roku redakcja „Głosu Wielkopolskiego” przyznała mu Medal Młodej Sztuki. Rok później został laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Gorycji (Włochy) w kategorii zespołów kameralnych, a w 1994 roku – laureatem II nagrody XLII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Arezzo (Włochy).

W ciągu 40 lat działalności zespół dał ponad 1200 koncertów w największych ośrodkach kulturalnych kraju, a także poza jego granicami (Algieria, Anglia, Austria, Belgia, Białoruś, Chiny, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Kanada, Korea Płd., Liban, Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone, Szkocja, Szwajcaria, Tajwan, Turcja, Ukraina, Watykan, Włochy). Pojawia się też na festiwalach muzycznych, m.in. w Polsce, Niemczech, Szkocji i Libanie.

Poznański zespół reprezentował Polskę na wystawach światowych EXPO w Sewilli (1992), Hanowerze (2000) i w Aichi (2005), a także podczas Festiwalu Kultury Polskiej na Tajwanie, Tygodni Kultury Polskiej w Pekinie i Algierze, na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos oraz na koncertach podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie.

W 1991 roku zespół nagrał pierwszą płytę z muzyką polskiego renesansu, która wydana została przez francuską wytwórnię Harmonia Mundi i została wysoko oceniona przez krytyków miesięcznika Diapason. Od tego momentu powstają kolejne płyty (CD i DVD) zawierające repertuar zespołu, który obejmuje ponad 300 utworów, począwszy od muzyki renesansu po muzykę współczesną, kolędy polskie i różnych narodów, polskie i zagraniczne przeboje muzyki rozrywkowej XX wieku oraz żarty muzyczne i utwory orkiestrowe, podczas wykonywania których artyści znakomicie imitują instrumenty muzyczne. Affabre Concinui zarejestrował także wiele programów radiowych i telewizyjnych dla stacji polskich i zagranicznych.