ETR

Ewa KOZIEŁ-SUSZYCKA

Ewa KOZIEŁ-SUSZYCKA

skrzypce

Ewa Kozieł-Suszycka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła w 2005 roku w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej.

Z wybitnymi polskimi artystami współtworzyła zespoły kameralne – Kwartet Wielkopolski, an_ArcheNewMusicEnsemble, Panufnik Ensemble, Infinite String Quartet, z którymi koncertowała w Polsce i za granicą, a także podczas takich festiwali jak:  Sommer Festival w Hanowerze, Poznańska Wiosna Muzyczna, Warszawska Jesień, Susaa Festival w Danii. Brała także udział w licznych prawykonaniach utworów Wojciecha Blecharza, Dariusza Przybylskiego, Rafała Zapały, Martena Janssona.

Niezwykle ważną rolę w życiu Ewy Kozieł-Suszyckiej odgrywa muzyka orkiestrowa. Już podczas studiów rozpoczęła współpracę z orkiestrą Sinfonia Varsovia oraz Polską Orkiestrą Kameralną. Jest też związana (jako lider II skrzypiec i koncertmistrz) z Orkiestrą Collegium F.

W 2018 roku rozpoczęła współpracę z Teatrem Nowym w Poznaniu przy spektaklu  Pan Tadeusz  z muzyką Zygmunta Koniecznego, w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

W 2000 roku rozpoczęła współpracę z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, z którą cztery lata później związała się na stałe. W 2008 roku objęła stanowisko solisty, a od 2018 roku jest kierownikiem grupy II skrzypiec.
Z zespołem tym dokonuje nagrań oraz koncertuje w Polsce i za granicą, grając pod batutą wybitnych dyrygentów, m. in. Łukasza Borowicza, Paula McCreesha, Marka Pijarowskiego, Franka Strobla, Reinharda Goebela, Antoniego Wita, Jacka Kaspszyka czy Andrzeja Boreyko.

Ewa Suszycka prowadzi także działalność pedagogiczną – jest nauczycielem gry na skrzypcach w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia nr 1 im. Henryka Wieniawskiego.

W 2022 roku wyróżniona została odznaką honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”.