ETR

Endrik WOTTRICH

Endrik WOTTRICH

Endrik Wottrich – jeden z najwybitniejszych tenorów wagnerowskich naszych czasów – studiował śpiew solowy i grę na skrzypcach w Würzburgu, kształcił się też w nowojorskiej Juilliard School of Music. W 1992 roku zadebiutował jako Cassio w Otellu Giuseppe Verdiego w Wiesbaden. W latach 1993 – 1999 roku był członkiem zespołu Staatsoper Unter den Linden w Berlinie. W tym okresie gościnnie występował w Dreźnie, Stuttgarcie, Amsterdamie, Chicago, Nowym Jorku, Mediolanie, Madrycie, Wiedniu i Paryżu, a także na Festiwalach w Salzburgu, Wiedniu i Edynburgu.

Jego debiut w repertuarze wagnerowskim miał miejsce w 1996 roku Bayreuth. Wystąpił wówczas w Tristanie i Izoldzie. W następnych latach wielokrotnie powracał na wspomnianą scenę, wcielając się w bohaterów kolejnych oper Richarda Wagnera.

W roku 2005 po raz pierwszy zaśpiewał w mediolańskiej La Scali, a w lutym 2006 roku wystąpił w Operze w Sztokholmie, cały czas realizując role wagnerowskie. Lata 2007 i 2008 przyniosły kolejne premiery, tym razem w Tokio i londyńskiej Covent Garden, powrót do La Scali, przedstawienia w Bayerische Staatsoper w Monachium i Deutsche Oper w Berlinie.

Endrik Wottrich jest też obecnie regularnym gościem Wiener Staatsoper. W minionym sezonie nagrał m.in. Walkirię pod batutą Marca Minkowskiego, śpiewał w teatrach w Mannheim i Lipsku, wystąpił również podczas koncertów z Izraelskimi Filharmonikami pod dyrekcją Zubina Mehty.

Artysta ma w dorobku liczne nagrania dla wytwórni Decca, Sony Classic, Teldec, EMI, Koch International, Capriccio i Classic Productions.

Od 2002 roku wykłada jako profesor w Hochschule für Musik w Würzburgu.