ETR

Dorota ANDERSZEWSKA

Dorota ANDERSZEWSKA

Dorota Anderszewska urodziła się w Warszawie w 1967 roku, w rodzinie polsko-węgierskiej. Jest siostrą światowej sławy pianisty Piotra Anderszewskiego.

Edukację muzyczną rozpoczęła w rodzinnym mieście. Studiowała w Polsce i we Francji, a także w Stanach Zjednoczonych. Cztery lata spędziła w Los Angeles – na Uniwersytecie Południowej Kalifornii oraz w Kalifornijskim Instytucie Sztuk, w klasie Endre Granat (ucznia Jashy Heifetza), a dwa lata w Nowym Jorku – w Juilliard School, gdzie zdobyła dyplom Master of Music w klasie Dorothy Delay. Artystka jest laureatką konkursów muzycznych w Lublinie, Pekinie, Trapani i w Marsylii. 

W 1998 roku Dorota Anderszewska została koncertmistrzem orkiestry National Bordeaux Aquitaine, a od 2004 roku jest solistką Opéra Orchestre national Montpellier.

Występowała jako solistka oraz w duecie ze swoim bratem, Piotrem Anderszewskim, w prestiżowych salach koncertowych Europy, Azji i Ameryki:  Wigmore Hall w Londynie, Akademii Franciszka Liszta w Budapeszcie, Teatrze Księżnej Gracji w Monte Carlo, Teatrze w Bordeaux, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Teatrze Narodowym w Taipei, Bibliotece Narodowej w Ottawie, Hancock Auditorium w Los Angeles, Carnegie Hall oraz Alice Tully Hall w Nowym Jorku. Z bratem nagrała też płytę z sonatami na fortepian i skrzypce Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Franza Schuberta.