ETR

Dmitry SITKOVETSKY

Dmitry SITKOVETSKY

To wybitna osobowość artystyczna, człowiek o wszechstronnych uzdolnieniach. Choć kariera solistyczna i dyrygencka pochłania większość jego czasu, dokonuje transkrypcji, zarządza festiwalami i orkiestrami, a także prowadzi… programy telewizyjne.

D. Sitkovetsky to bardzo utytułowany skrzypek. Jako solista występował z czołowymi orkiestrami świata, w tym z Filharmonikami Berlińskimi i Nowojorskimi, Orkiestrą Filharmonii z Los Angeles, Orkiestrą lipskiego Gewandhausu, Orkiestrą Concertgebouw w Amsterdamie, najważniejszymi zespołami londyńskimi, NHK Symphony Orchestra z Tokyo, a także orkiestrami z Chicago, Filadelfii i Cleveland. Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach, w tym w Salzburgu, Lucernie, Edynburgu, Verbier, Bukareszcie, Ravinii, w Hollywood Bowl, czy na Mostly Mozart Festival w Nowym Jorku.

Współpracował z wybitnymi artystami, takimi jak: Martha Argerich, Vladimir Ashkenazy, Bella Dawidowicz, Evgeny Kissin, Mischa Maisky, Garrick Ohlsson, Krzysztof Penderecki, Vadim Repin.

Pośród wielu koncertów, które Dmitrij Sitkovetsky dał w minionych kilkunastu miesiącach, można wymienić m.in. występy z Royal Philharmonic Orchestra na Festiwalu George Enescu w Bukareszcie, koncert w Teatro Comunale w Bolonii, koncerty muzyki kameralnej w Concertgebouw w Amsterdamie oraz w Alice Tully Hall w Lincoln Center w Nowym Jorku. Pod jego batutą zagrała też New Jersey Symphony Orchestra i Moskiewscy Soliści Jurija Baszmieta.

W planach artysty na sezon 2014/2015 są koncerty w Lucernie, gdzie wystąpi w charakterze solisty zarówno z Südwestdeutsche Philharmonie, jak i z Napa Valley Symphony pod batutą Sir Neville Marrinera. Jako solista i dyrygent pojawi się w Filharmonii Poznańskiej, na Festival del Sole, będzie też współpracował z Bangkok Symphony, Japan Century Orchestra, Moskiewskimi Wirtuozami, Orkiestrą Kameralną z Tallina, Filharmonią Słowacką z Bratysławy i Filharmonią Słoweńską z Lublany.

Sitkovetsky jest założycielem New European Strings Chamber Orchestra, która od 1990 roku zrzesza utalentowanych muzyków ze Wschodniej i Zachodniej Europy.

W latach 1996-2001 był głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Ulster (Irlandia), w latach 2002-2005 pełnił funkcję głównego gościnnego dyrygenta Rosyjskiej Symfonicznej Orkiestry Narodowej, a od 2006 do 2009 roku był artystą-rezydentem Orquesta Sinfonica de Castilla y León w Hiszpanii. W 2003 roku został dyrektorem muzycznym Orkiestry Symfonicznej w Greensboro. Był dyrektorem artystycznym Korsholm Music Festival w Finlandii (w latach 1983-1993 oraz w 2002 roku), Seattle International Music Festival (1992-1997), The Silk Route of Music Festival w Baku (1999), a w latach 2003-2006 współprowadził Festival del Sole w Cortonie.

Dmitry Sitkovetsky dokonał opracowań ponad 50 utworów m.in. Haydna, Beethovena, Brahmsa, Bartóka, Czajkowskiego, Szostakowicza, Strawińskiego, w tym przyjętej z dużym uznaniem transkrypcji na trio smyczkowe i orkiestrę smyczkową Wariacji Goldbergowskich J. S. Bacha.

Dyskografia artysty obejmuje główne koncerty skrzypcowe, wiele utworów muzyki kameralnej, a także dzieła orkiestrowe, których wykonania poprowadził jako dyrygent.

W 2010 roku nakładem Hänssler Classic, ukazały się wszystkie sonaty skrzypcowe Mozarta, nagrane z Antonio Pappano i Konstantinem Lifschitzem. W serii Concertgebouw Live ukazał się koncert skrzypcowy L’Arbre des Songes Henriego Dutilleux, wykonany z Concertgebouw Orchestra pod batutą Marissa Jansonsa. Jedną z ostatnich płyt artysty jest nowe nagranie Wariacji Goldbergowskich wydane przez Nimbus Alliance.

Zainteresowanie muzyką współczesną znajduje odzwierciedlenie w premierowych wykonaniach koncertów skrzypcowych m.in. Johna Caskena i Krzysztofa Meyera oraz sięganiu przez artystę po dzieła Henriego Dutilleux, Krzysztofa Pendereckiego, Alfreda Schnittke, Arvo Pärta i Rodiona Sczedrina. Ostatni z kompozytorów napisał nawet kilka utworów specjalnie dla Sitkovetsky’ego.

W maju 2014 roku odbyła się zaś światowa premiera koncertu skrzypcowego, napisanego dla artysty przez Nimroda Borensteina.

W ostatnim roku Dmitry Sitkovetsky wkroczył na nowy obszar działalności – został gospodarzem programu telewizyjnego emitowanego na kanale kulturalnym Telewizji Rosyjskiej. Bohaterami kolejnych odcinków są najsłynniejsi artyści – gwiazdy muzyki klasycznej.

Dmitry Sitkovetsky urodził się w Baku w Azerbejdżanie. Dorastał i studiował w Moskwie, a po emigracji w 1977 roku, kontynuował naukę w Juilliard School w Nowym Jorku. Od 1987 roku mieszka w Londynie z żoną i córką.