ETR

Dionizy Wincenty PŁACZKOWSKI

Dionizy Wincenty PŁACZKOWSKI

tenor

Dionizy Wincenty Płaczkowski swoja drogę muzyczną zaczynał jako solista dyszkant – nagrał siedem płyt i wykonywał solowe partie sopranowe w oratoriach i operach na międzynarodowych festiwalach oraz uznanych scenach i estradach – m.in. w Termach Karakalii w Rzymie czy Concertgebouw  w Amsterdamie, pod batutą m. in: Daniela Orena i Edwarda Higginbottoma.

A jednak śpiew na kilka lat porzucił szukając innej drogi życiowej. Powrócił do niego dopiero po studiach z zakresu stosunków międzynarodowych, podejmując edukację na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie Roberta Gierlacha. Podczas studiów zaśpiewał główne role tenorowe w Orlando paladino Josepha Haydna. 

Kreował też partie Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie Piotra Czajkowskiego w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie i na scenie kameralnej Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. 

Dionizy Wincenty Płaczkowski śpiewał  m.in. partie Izaaka w Abrahamie i Izaaku Aloisa Spätha (część spektaklu Wyznawca w Teatrze Studio w Warszawie), Kazimierza w Hrabinie Stanisława Moniuszki w Operze Bałtyckiej, w Weselu Igora Strawińskiego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.  

W repertuarze ma także  dzieła oratoryjne, w tym, m.in. Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta i  Stabat Mater Josepha Haydna.

Śpiewak nagrał też arię Cavaradossiego z Toski Giacoma Pucciniego do ścieżki dźwiękowej serialu HBO Ślepnąc od świateł, w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego, wyprodukowanego w 2018 roku.  

W czerwcu 2019 roku, jako Ksiażę Yamadori, wystąpił w słynnej inscenizacji Madame Butterfly Giacoma Pucciniego na placu Defilad w Warszawie, śpiewając u boku. Roberta Alagni, Aleksandry Kurzak oraz Andrzeja Dobbera.  

W 2021 roku wygrał telewizyjny konkurs dla głosów tenorowych – Bitwę tenorów na róże.