ETR

Dénes VÁRJON

Dénes VÁRJON

fortepian

Dénes Várjon jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, gdzie jego nauczycielami byli Sándor Falvai, György Kurtág i Ferenc Rados. Uczestniczył też w kursach mistrzowskich u Andrása Schiffa. Jest laureatem wielu konkursów, w tym zdobywcą pierwszych nagród w Hungarian Radio Piano Competition, Leó Weiner Chamber Music Competition w Budapeszcie oraz Concours Géza Anda w Zurychu. Za swoją artystyczną  działalność otrzymał wiele nagród, w tym najważniejszą na Węgrzech nagrodę w dziedzinie kultury – nagrodę Lajosa Kossutha (Kossuth-díj, 2020).

Mówi się o nim, że jest muzykiem uniwersalnym – wspaniałym solistą, doskonałym muzykiem kameralnym, gwiazdą festiwali, cieszącym się autorytetem pedagogiem. Często gości na znanych festiwalach w Salzburgu, Lucernie, Schleswigu-Holsztynie, Wenecji, w Zagłębiu Ruhry, Weimarze i Edynburgu. Co roku zapraszany jest przez Ittinger Konzerttage  Andrása Schiffa do Szwajcarii, od dawna blisko współpracuje z Open Chamber Musiic Prussia Cove.

Jako solista grał w najbardziej prestiżowych salach – od nowojorskiej Carnegie Hall przez londyńską Wigmore Hall po Konzerthaus w Wiedniu.  Występował z takimi orkiestrami jak Budapest Festival Orchestra, Tonhalle Orchestra, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, St. Petersburg Philharmonic Orchestra, Chamber Orchestra of Europe, Kremerata Baltica, Academy of St. Martin in the Fields, a  także z orkiestrami z Salzburga, Wiednia, Lozanny, Zurychu, Aten, Strasburga, Tuluzy.  Grał pod batutą takich dyrygentów jak Sir Georg Solti, Sándor Végh, Iván Fischer, Ádám Fischer, Heinz Holliger, Horst Stein, Leopold Hager, Zoltán Kocsis.

Dénes Várjon często występuje też ze swoją żoną Izabellą Simon, grając na cztery ręce lub na dwa fortepiany.

Pianista nagrywa m,.in. dla Naxos, Capriccio i wytwórni węgierskich. Znakomite recenzje zyskały jego albumy Hommage à Paul Klee (nagrane z Andrásem Schiffem, Heinzem Holligerem i Budapest Festival Orchestra) oraz Hommage à Géza Anda.