ETR

David FRAY

David FRAY

Na muzycznym firmamencie pojawił się w 2004 roku, gdy zdobył drugą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Montrealu. Po tym sukcesie, dla wytwórni ATMA Classique nagrał pierwszą płytę – Schubert, Liszt z dziełami tych dwóch kompozytorów. Po tym sukcesie przyszły kolejne. Dwa lata później, podczas Klavier Festival Ruhr w Niemczech dostał nagrodę dla młodych talentów.

Francuski pianista ma na koncie już wiele nagród i wyróżnień, w tym m. in. przyznane przez Banque Populaire czy podczas V Międzynarodowego Konkursu Hamamatsu w Japanii. Jest laureatem nagrody Jeune soliste de l’année ( najważniejszej nagrody przyznawanej przez francuskojęzyczne stacje radiowe, Feydeau de Brou Saint Paul, Révélation classique (nagroda ADAMI) . BBC Music Magazine przyznało mu tytuł Newcomer of the Year 2008.

Artysta występuje ze znakomitymi orkiestrami w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, grając pod pod batutą takich dyrygentów jak Marin Alsop, Pierre Boulez, Christoph Eschenbach, Asher Fisch, Daniele Gatti, Paavo Jarvi, Kurt Masur, Riccardo Muti, Esa-Pekka Salonen, Yannick Nézet-Séguin czy Jaap van Zweden.

Od 2007 roku pianista ma podpisany ekskluzywny kontrakt z wytwórnią Virgin Classics, dla której nagrał już kilka płyt. Pierwsza z nich, z utworami Johanna Sebastiana Bacha i Pierre’a Bouleza, przez belgijski Le Soir i londyński Times ogłoszona została najlepszym nagraniem roku. Kolejna płyta, z koncertami Bacha nagrana z Deutsche Kammerphilharmonie Bremen przyniosła Fray’owi tytuł Instrumentalisty roku przyznany mu w 2009 roku przez niemiecką Recording Academy.

W USA David Fray zadebiutował latem 2009 z Cleveland Orchestra, a następnie w sezonie 2009/2010 grał z takimi orkiestrami jak Boston Symphony Orchestra, San Francisco Symphony i New York Philharmonic. Latem 2010 roku zagrał w Hollywood Bowl z Los Angeles Philharmonic oraz na Festiwalu Mostly Mozart w Nowym Jorku. Jesienią 2010 roku pojawił się w Carnegie Hall, a rok później – w Symphony Hall w Chicago. Występował także z orkiestrami z Dallas, Cincinnati. Indianapolis, z San Francisco Symphony, Los Angeles Philharmonic oraz Chicago Symphony.

David Fray urodził się w 1981 roku, w Tarbes, we Francji. Naukę gry na fortepianie zaczął w wieku czterech lat. Jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Paryżu, gdzie studiował pod okiem Jacques’a Rouviera. W 2008 roku niemiecko-francuska stacja telewizyjna ARTE +7 przygotowała o nim godzinny film dokumentalny (reżyseria Bruno Monsaingeon) zatytułowany Swing, Sing & Think. David Fray Records J.S. Bach, który rok później, nakładem Virgin Classics, ukazał się również na DVD.