ETR

Damian KUREK

Damian KUREK

trąbka

Damian Kurek jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w  klasie trąbki profesora Romana Grynia oraz w klasie trąbki naturalnej prof. Johanna Plietzscha.  Studiował również w klasie trąbki prof. Gabriela Cassona w Konserwatorium Muzycznym w Novarze (Włochy), a  swoje umiejętności doskonalił też podczas kursów prowadzonych przez takich mistrzów jak: Philip Smith, Wolfgang Bauer, Konradin Grot, Gabor Boldoczki, Marcus Wursch.

Artysta jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych  konkursów  (m.in. III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Brnie  2013 roku, III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Trębaczy w Tarnopolu 2010, III nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach, 2010, III nagroda w V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, 2011, II nagroda w  VI Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w Kaliszu w kategorii solistów, 2011, II nagroda w  VII Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w Kaliszu w kategorii solistów, 2014, I nagroda w VII Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w kategorii studiów orkiestrowych, 2014).

Współpracuje z orkiestrami oraz zespołami w kraju i za granicą, w tym m.in. z Barocktrompeten Ensemble Berlin, Concerto Grosso Berlin (z którym odbył trasę koncertową w roli solisty), Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, NFM Orkiestra Leopoldinum, Poznan Barock Trumpets oraz kwintetem dętym blaszanym Castle Brass.

Muzyk jest również współzałożycielem i członkiem zespołu Polish Brass Trio, który ma już na swoim koncie liczne koncerty w kraju i za granicą.

Artysta prowadzi również warsztaty metodyczne oraz bierze udział  w Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych, gdzie wśród takich pedagogów jak Ronald Room, Wolfgang Guggenberger, Max Sommerhalder, czy Roman Gryń prowadzi kursy dla trębaczy z Polski i z zagranicy. Od 2014 roku wykłada w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu.

Od 2016 roku Damian Kurek jest trębaczem-solistą Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.