ETR

Clara-Jumi KANG

Clara-Jumi KANG

Zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Indianapolis w 2010 roku, urodziła się w Niemczech, w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych. Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku trzech lat. Rok później podjęła… studia w Musikhochschule Mannheim, w której, jako najmłodsza studentka w historii, przyjęta została pod opiekę Valery’ego Gradova. Naukę kontynuowała u Zakhara Brona w Musikhochschule w Lubece.

Jako cudowne dziecko, w wieku sześciu lat, znalazła się na okładce niemieckiego magazynu Die Zeit. Rok wcześniej zadebiutowała z Hamburskimi Symfonikami. W wieku siedmiu lat, została przyjęta do nowojorskiej Juilliard School, gdzie trafiła pod opiekę legendarnej Dorothy Delay, otrzymując również pełne stypendium naukowe. Niezwykła młoda skrzypaczka od początku swej muzycznej kariery spotykała się na estradach z renomowanymi zespołami: lipskiego Gewandhausu, orkiestrami symfonicznymi z Hamburga, Kiel, Nicei, Atlanty i Seulu. W wieku dziewięciu lat, nagrała Koncert potrójny Ludwiga van Beethovena oraz solowy recital dla wytwórni Teldec.

Clara-Jumi Kang ukończyła studia magisterskie w wieku szesnastu lat. W tym czasie zdobyła główne nagrody w najważniejszych międzynarodowych konkursach skrzypcowych, takich jak Concours International de Violon Tibor Varga (2007), Seoul Violin Competition (2009), Internationaler Joseph Joachim Violinwettbewerb Hannover (2009), Sendai Violin Competition (2010) oraz International Violin Competition of Indianapolis (2010). W 2015 roku została laureatką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Piotra Czajkowskiego.

Nastoletnia gwiazda szybko stała się obiektem zainteresowania najważniejszych instytucji muzycznych. Do występów zaprosiły ją takie zespoły, jak Drezno Kapellsolisten, Indianapolis Symphony, Tokyo Metropolitan Orchestra, New Japan Philharmonic, Filharmonicy z Osaki, Nagoya Philharmonic, Kanazawa Orchestra, Taipei National Symphony, czy Filharmonicy Moskiewscy. Wystąpiła także ze wszystkimi wiodącymi orkiestrami koreańskimi.

W 2011 roku Clara-Jumi Kang wydała album, nagrany dla wytwórni Decca. Płyta nosi tytuł Modern Solo.

Artystka ma już za sobą solowy recital w Carnegie Hall oraz koncerty i trasy koncertowe w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych i Azji.

W 2012 roku znalazła się na liście 100 najbardziej obiecujących osób, mających wpływ na przyszłość Korei jednej z najważniejszych koreańskich gazet – Donga Times, otrzymała także Daewon Music Award za wybitne osiągnięcia na całym świecie. W 2014 roku została uhonorowana nagrodą Kumho Musician of the year.

Od 2011 Clara-Jumi Kang mieszka w Monachium. Obecnie gra na skrzypcach Antonio Stradivariego ex-Strauss z 1708 roku, wypożyczonych jej przez Samsung Cultural Foundation z Korei.