Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Chór Kameralny Uniwersytetu
im. Adama Mickiewicza

Chór Kameralny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza pod dyrekcją prof. Krzysztofa Szydzisza  i dr Joanny Piech-Sławeckiej  to dziś jeden z najważniejszych wokalnych zespołów uniwersyteckich w Polsce. Istniejący od 1992 roku zespół tworzą studenci, absolwenci i młodzi pracownicy naukowi UAM oraz innych poznańskich uczelni.

Chór wykonuje muzykę wszystkich epok  –  utwory a cappella oraz wokalno-instrumentalne.  I choć śpiewa w kilkunastu językach, nieustannie popularyzuje muzykę polską. Dwukrotnie zdobył Grand Prix na prestiżowym Ogólnopolskim Turnieju Chórów Legnica Cantat, jest też laureatem przeglądów, m.in. w Międzyzdrojach, Suwałkach, w Llangollen (Wielka Brytania), na Malcie, w Wiedniu, w Busan (Korea Południowa) i w Oslo.

Poziom i wszechstronność Chóru Kameralnego sprawiają, że chętnie współpracują z nim znani muzycy, zarówno polscy, jak i zagraniczni. Zespół  współpracował m.in.  z takimi zespołami i artystami jak: The Hilliard Ensemble, Paco Peňa, Martin Palmeri,  Mario Stefano Pietrodarchi,  Jürgen Müller wraz z teatrem La Fura Dels Baus,   Ewa Bem, Stanisław Soyka, Magda Umer, Jarosław Bręk, Iwona Hossa, Andrzej Poniedzielski, Zbigniew Grochal, Andrzej Lajborek,  Krzesimir Dębski, Artur Ruciński,  Paweł Łukaszewski oraz dyrygentami:   Marcinem Sompolińskim, Łukaszem Borowiczem, Markiem Pijarowskim, Jerzym Salwarowskim,  Waldemarem Malickim, Susan Moninger.

Od 1998 roku, co dwa lata Chór Kameralny UAM organizuje Międzynarodowy Festiwal  Chórów Uniwersyteckich Universitas Cantat , w którym uczestniczą  chóry i orkiestry  uczelniane.  Dotychczas wzięło w nim udział już ponad sto chórów z całego świata, a współczesna polska literatura muzyczna wzbogaciła się o kilkanaście prawykonań dzieł wokalno-instrumentalnych, w tym Krzesimira Dębskiego, Pawła Łukaszewskiego, Romualda Twardowskiego, Miłosza Bembinowa, Jacka Sykulskiego, Marka Jasińskiego, Zbigniewa Kozuba.

Chór Kameralny UAM aktywnie uczestniczy w życiu Poznania oraz uniwersytetu, śpiewając na ważnych uroczystościach, dając okolicznościowe koncerty i biorąc udział w rozmaitych projektach artystycznych. Regularnie odbywa też podróże po świecie. Większość tych podróży związana jest z konkursami, z których zespół przywozi nagrody, znakomite opinie jurorów i publiczności oraz uznanie w międzynarodowej społeczności chóralnej.

Zespół koncertował w Austrii, Australii, Boliwii, Czechach, Ekwadorze, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Irlandii, Korei Południowej, na Litwie, na Malcie, w Meksyku, Niemczech, Peru, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Watykanie, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Nagrał też kilka płyt: Tobie i sobie śpiewam, Piosenka jest dobra na wszystko. Piosenki Starszych Panów,  Florilegium oraz The Spirit of Tango. Misa a Buenos Aires.