ETR

Cédric TIBERGHIEN

Cédric TIBERGHIEN

fortepian

Francuski pianista robiący międzynarodową karierę jest szczególnie doceniany za bogaty  repertuar, ciekawy dobór programów i otwartość na odkrywanie nowatorskich form.  Zbiera także doskonałe recenzje za wykonywanie muzyki kameralnej, a jego muzycznymi partnerami są: skrzypaczka Alina Ibragimova, altowiolista Antoine Tamestit oraz baryton Stéphane Degout.

W sezonie 2018/2019 odbył tournees po Japonii i Korei Południowej, zadebiutował z Berliner Philharmoniker, występował z San Francisco Symphony, DSO Berlin i NDR Elbphilharmonie Orchestra. Jego solowe recitale odbyły się m.in. w Londynie (Queen Elizabeth Hall  i Wigmore Hall), Chicago i Tokio.  W Konzerthaus w Wiedniu zagrał ze skrzypaczką Aliną Ibragimovą, a w Domu Beethovena w Bonn z altowiolistką Tabeą Zimmermann.

Wiosną 2019 roku w Théâtre des Bouffes du Nord w Paryżu odbyła się premiera Zauberland  (Magiczna kraina).W tym  muzycznym projekcie teatralnym, wystawionym przez Katie Mitchell, cykl pieśni Roberta Schumanna Dichterliebe(z tekstami Heinricha Heine) zabrzmiał w połączeniu z 16 nowymi pieśniami napisanymi przez Bernarda Foccroulle’a  do słów Martina Crimpa.  Wśród wykonawców tego spektaklu byli sopranistka Julia Bullock i pianista Cédric Tiberghien.

W sezonie 2017/18 pianista występował z London Symphony Orchestra i Rotterdam Philharmonic Orchestra, odbył też długą trasę koncertową po Azji dając recitale i grając w duecie z Aliną Ibragimovą. Oklaskiwano go także m.in. w Pierre Boulez Saal w Berlinie i w Wigmore Hall w Londynie, w której w jednym sezonie dał pięć koncertów.

Ostatnio współpracował m.in. z Boston Symphony, Cleveland Symphony, Czech Philharmonic, Orchestre de Paris, NDR Elbphilharmonie Orchestra, BBC Scottish Symphony, Tokyo Philharmonic Orchestras i Les Siècles na BBC Proms.

Cédric Tiberghien grał pod batutą takich dyrygentów jak Karina Canellakis, Myung-Whun Chung, Stéphane Denève, Christoph Eschenbach, Edward Gardner, Ludovic Morlot, Francois-Xavier Roth i Simone Young.

Ostatnio artysta skupił się na muzyce Béli Bartóka. Punktem kulminacyjnym tej fascynacji było trzyczęściowe nagranie solowych utworów fortepianowych kompozytora dla wytwórni Hyperion, które zyskało ogromne uznanie krytyków.

Bogata dyskografia Cédrica Tiberghiena obejmuje też wiele nagrań solowych z utworami m.in. Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Fryderyka Chopina i Claude’a Debussy’ego. To właśnie za solowe nagrania artysta został czterokrotnie  nagrodzony  Diapason d’Or.  Na jednej z nagrodzonych płyt znalazły się Maskioraz Etiudy Karola Szymanowskiego.