ETR

Carter JOHNSON

Carter JOHNSON

fortepian

Carter Johnson jest jednym z najbardziej utalentowanych kanadyjskich pianistów młodego pokolenia. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat pod kierunkiem Shelley Roberts, u której uczył się przez kolejne 12 lat. Edukację kontynuował na University of British Columbia w Vancouver, w klasie Michelle Mares oraz Marka Andersona. Studia pianistyczne oraz z pedagogiki fortepianowej ukończył z wyróżnieniem, otrzymał także kanadyjski złoty medal za wybitne osiągnięcia w nauce. Pianista ukończył także studia w Juilliard School w Nowym Jork (pod kierunkiem Mattiego Raekallia i Josepha Kalichsteina), a obecnie kontynuuje naukę w Yale School of Music w New Haven. Jest także absolwentem studiów aktorskich w Trinity College w Londynie.

W 2018 roku został laureatem dwóch z najważniejszych kanadyjskich konkursów muzycznych – zdobył Grand Prix w OSM Manulife Competition w Montrealu oraz I miejsce i nagrodę za najlepsze wykonanie utworu wirtuozowskiego w Canadian Music Competition Stepping Stone w Quebecu. Otrzymał także pierwszą nagrodę na XXXVI Valsesia Musica International Competition w Varallo we Włoszech  (2020). 

W 2021 roku wygrał II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, w kategorii pianistów. Otrzymał też nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Stanisława Moniuszki. 

Młody artysta koncertował z towarzyszeniem takich orkiestr jak Orchestre symphonique de Montréal, Orchestre Métropolitain, Orchestra of the Americas, Victoria Symphony i Orchestra of Northern New York. Jego występy transmitowane były przez medici.tv oraz Radio-Canada.