ETR

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis

Capella Bydgostiensis Pro Musica Antiqua, bo tak początkowo nazywał się zespół utworzony przez Andrzeja Szwalbe, założyciela i pierwszego, wieloletniego dyrektora Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, powstała w 1962 roku. Szybko stała się jednym z czołowych polskich zespołów kameralnych specjalizujących się w muzyce dawnej.  W jej skład wchodzili instrumentaliści posiadający umiejętność gry na instrumentach z epoki, a także (do lat 90. XX wieku) madrygaliści.

Przez pierwsze lata (1962-1970) z zespołem pracował Stanisław Gałoński, a po nim batutę przejmowali kolejno: Włodzimierz Szymański,  Karol Teutsch, Daniel Stabrawa, Mirosław Jacek Błaszczyk, Wiesław Kwaśny, José Maria Florencio,i Kai Bumann. Od 2022 roku dyrygentem-szefem jest Piotr Plawner.

Capella Bydgostiensis występuje na najbardziej znaczących estradach Polski i Europy, m.in. w salach Filharmonii Narodowej w Warszawie, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Filharmonii Berlińskiej, Schauspielhaus w Berlinie, Schloss Mirabell w Salzburgu, Pałacu Królewskiego w Sztokholmie, El Escorial w Hiszpanii, Radia Holenderskiego w Utrechcie, Zamku Królewskiwgo w Warszawie, w Auli Leopoldinum we Wrocławiu czy Filharmonii Lwowskiej.  Jednym z ciekawszych przedsięwzięć ostatnich lat były tournees orkiestry w Brazylii (2010, 2011 i 2012), które zostały przyjęte entuzjastycznie, zarówno przez słuchaczy, jak i krytykę.

Z orkiestrą koncertowali m.in. Ewa Podleś, Wanda Wiłkomirska, Roman Jabłoński, Gary Karr, Wieland Kuijken, Konstanty Andrzej Kulka, George Malcolm, Takao Ukigaya, Paweł Przytocki, Paul Esswood, Piotr Pławner, Krzysztof Jakowicz, Waldemar Malicki, Tomasz Tomaszewski, Jan Stanienda, Krzysztof Meisinger.

Capella Bydgostiensis dokonała licznych nagrań radiowych i telewizyjnych, a także płytowych, w tym m.in. Ave Maria, z pieśniami dziesięciu kompozytorów różnych epok (z sopranistką Barbarą Kubiak) oraz wydany przez Naxos album Grażyna Bacewicz: Symphony for String Orchestra  (Ewa Kupiec – fortepian, Mariusz Smolij – dyrygent), za który zespół otrzymał nagrodę Fryderyka (2015). Natomiast w 2017 roku, z okazji jubileuszu 55-lecia istnienia zespołu, bydgoscy muzycy nagrali płytę z przebojami muzyki poważnej – Capella Bydgostiensis. Przeboje 55-lecia.