ETR

BOMSORI

BOMSORI

skrzypce

Bomsori (Bomsori Kim) jest laureatką wielu konkursów muzycznych. Ulubienica publiczności XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2016 roku, zdobyła na nim drugą nagrodę, nagrodę krytyków oraz dziewięć dodatkowych nagród specjalnych. Wcześniej, w 2010 roku, została najmłodszą zwyciężczynią 4. Sendai International Music Competition, a w 2013 roku wygrała 62. Konkurs ARD. Wśród jej laurów są także druga nagroda i nagroda Radio-Canada’s People’s Choice podczas Montreal International Musical Competition w 2016 roku.

Nagrody zdobywała także w XV Międzynarodowym Konkursie Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Królowej Elżbiety w Brukseli, X Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Jeana Sibeliusa, VIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Josepha Joachima w Hanowerze oraz corocznym konkursie Juilliard School (Juilliard School’s Annual Concerto Competition).

Jako solistka pojawiała się w tak znaczących salach koncertowych jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Sali Czajkowskiego w Moskwie, Filharmonii w Sankt Petersburgu, Sali Radia Słowackiego w Bratysławie, Finlandia Hall w Helsinkach, Herkulessaal i Prinzregententheater w Monachium, Filharmonii Berlińskiej, Sali Bedřicha Smetany w Pradze, Arts Center Concert Hall w Seulu.

Grała pod batutą takich dyrygentów jak Fabio Luisi, Jaap van Zweden, Marin Alsop, Lahav Shani, Vasily Petrenko, Pablo Heras-Casado, Hannu Lintu, Sakari Oramo, Anja Bilhmaier, Giancarlo Guerrero, Paavo Järvi. Występowała z takimi orkiestrami  jak: Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Tonhalle Orchestra Zürich, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orquesta y Coro Nacionales de España, Orquestra Simfònica de Barcelona i Nacional de Catalunya, Pittsburgh Symphony, Montreal Symphony Orchestra, Narodowa Orkiestra Belgii, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, NDR Radiophilharmonie, Finnish Radio Symphony Orchestra, Helsinki Philharmonic Orchestra, Royal Chamber Orchestra of Walloon, Münchner Kammerorchester, Münchner Rundfunkorchester, Sendai Philharmonic Orchestra, Kobe City Chamber Orchestra, Beijing Broadcasting Symphony Orchestra, Rotterdam Philharmonic Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, Gulbenkian Orchestra, Basel Chamber Orchestra.

W sezonie 2018/2019 grała z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej w Berlinie (Konzerthaus), Mediolanie (Auditorium di Milano) i Pradze (Sala Smetany). W lutym 2019 roku zadebiutowała z Filharmonikami Nowojorskimi w Lincoln Center w Nowym Jorku.

W 2017 roku, nakładem Warner Classics, ukazała się jej debiutancka płyta z II Koncertem skrzypcowym d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego oraz I Koncertem skrzypcowym a-moll op. 77 Dymitra Szostakowicza, nagrana z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie pod dyrekcją Jacka Kaspszyka. W 2021 roku artystka podpisała ekskluzywny kontrakt z wytwórnią Deutsche Grammophon, dla której od tego czasu nagrywa.

W czerwcu 2018 roku, koncertem z Rafałem Blechaczem w Filharmonii Poznańskiej, rozpoczęła ich wspólne tournée po Europie, Azji i USA z sonatami na skrzypce i fortepian Wolfganga Amadeusa Mozarta, Gabriela Fauré, Claude’a Debussy’ego i Karola Szymanowskiego. Wkrótce po poznańskim koncercie artyści dzieła te (oraz Nokturn nr 20 Fryderyka Chopina) nagrali na płytę dla wytwórni Deutsche Grammophon, która ukazała się w lutym 2019 roku.

W sezonie artystycznym 2018/2019 Bomsori była solistką-rezydentką Filharmonii Poznańskiej, a na początku 2020 roku uczestniczyła w tournée Orkiestry Filharmonii Poznańskiej zatytułowanym Kompozytorzy na walizkach – z Filharmonikami Poznańskimi zagrała wtedy w Wiesbaden.

W 2022 roku ta południowokoreańska skrzypaczka była solistką legendarnych „Concerts in the Parks” w Nowym Jorku, gdzie wystąpiła wraz z New York Philharmonic pod batutą Jaapa van Zwedena, a w 2023 roku zadebiutowała na festiwalu BBC Proms.