ETR

Big Stan Band

Big Stan Band

Big Stan Band powstał w 2002 roku z inicjatywy puzonisty Orkiestry Filharmonii Poznańskiej, Stanisława Gruszki. Działalność koncertową rozpoczął po okresie prób, w 2004 roku. 

Zespół wykonuje standardy muzyki jazzowej i big-bandowej w nowych, ciekawych aranżacjach. Na stałe współpracuje z aranżerem, Leszkiem Paszko, którego opracowania utworów spotykają się z uznaniem słuchaczy. 

W wykonaniu big bandu można również usłyszeć kompozycje takich  mistrzów jak Count Basie, Duke Ellington, Glen Miller, Bob Mintzer, Quincy Jones czy Sammy Nesticoi. 

Poznański zespół często uczestniczy w konkursach i festiwalach zdobywając na nich nagrody. Pierwsze wyróżnienie muzycy otrzymali już rok po rozpoczęciu wspólnych występów – na Ogólnopolskim Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu. W 2006 roku, na tym samym festiwalu zdobyli Grand Prix, a w kolejnych latach – II (2007) i I nagrodę (2008) na Ogólnopolskim Festiwalu Big Bandów w Bydgoszczy. Pierwszą nagrodę zdobyli także na Międzynarodowym Festiwalu Big Bandów w Česká Kamenice (Czechy).