ETR

Benjamin BRUNS

Benjamin BRUNS

Artystyczną drogę, Benjamin Bruns rozpoczął jako solista Hanowerskim Chórze Chłopięcym. Po czterech latach nauki śpiewu u Petera Sefcika, podjął studia w klasie Renate Behle w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu.

Jeszcze podczas studiów został zaangażowany przez Teatr Operowy w Bremie, z którym współpraca pozwoliła mu na rozbudowanie repertuaru, a przede wszystkim utorowała drogę do Opery w Kolonii. Stamtąd, poprzez drezdeńską Sächsische Staatsoper trafił prosto na deski Opery Wiedeńskiej, w której występuje od 2010 roku, wcielając się w takie role w operach Wolfganga Amadeusa Mozarta jak Tamino w Czarodziejskim flecie , Don Ottavio w Don Giovannim czy Ferrando w Cosi fan tutte. Poza nimi, w repertuarze młodego tenora znajdują się m.in. partie: Oronte w Alcinie Georga Friedricha Händla, Belmonte w Uprowadzeniu z seraju Wolfganga Amadeusa Mozarta, Camille’a de Rosillon w Wesołej wdówce Franza Lehára, Don Ramira w Kopciuszku Gioacchina Rossiniego czy Borisa Grigorievica w Katii Kabanovej Leoša Janáčka.

Benjamin Bruns gościnnie występuje w Staatsoper i Deutsche Oper w Berlinie, Bayerische Staatstheater w Monachium, Staatstheater w Norymberdze, Teatro Colón w Buenos Aires. W 2012 roku zadebiutował na słynnym Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth.

Przeciwległym biegunem jego działalności scenicznej jest muzyka oratoryjna. W repertuarze posiada partie tenorowe najważniejszych dzieł sakralnych Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Franza Schuberta i Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego. Wykonywał je ze znakomitymi zespołami, m.in. z drezdeńską Sächsische Staatskapelle, Deutsche Kammerphilharmonie z Bremy, Filharmonią Czeską, MDR-Sinfonieorchester z Lipska, Münchner Philharmoniker, Bamberger Symphoniker, WDR Sinfonieorchester z Kolonii, Pittsburgh Symphony Orchestra.

Benjamin Bruns jest laureatem licznych konkursów, w tym Konkursu Wokalnego w Berlinie, Konkursu Mozartowskiego w Hamburgu, Międzynarodowego Konkursu Kammeroper Schloss Rheinsberg. Zostały mu także przyznane nagrody specjalne – w 2008 roku nagroda Kurta Hübnera ufundowana przez Teatr Operowy w Bremie, a w 2009 roku nagroda Schleswig-Holstein Musik Festival.