ETR

Baiba SKRIDE

Baiba SKRIDE

skrzypce

Baiba Skride, łotewska skrzypaczka, laureatka Konkursu Królowej Elżbiety w 2001 roku (a obecnie członkini jego jury), pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Uczyła się w Szkole Talentów w Rydze, a następnie w Hochschule für Musik und Theater w Rostocku u Petru Munteanu.

Artystka regularnie gra z takimi orkiestrami jak Berliner Philharmoniker, Münchner Philharmoniker, Gewandhausorchester Leipzig, hr-Sinfonieorchester Frankfurt, Boston Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, New York Philharmonic, Concertgebouworkest, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Orchestre de Paris, London Symphony Orchestra, Royal Stockholm Philharmonic Orchestra, Oslo Philharmonic, Sydney Symphony Orchestra i NHK Symphony Orchestra. Współpracowała z takimi dyrygentami jak Marin Alsop, Christoph Eschenbach, Edward Gardner, Susanna Mälkki, Andris Nelsons, Yannick Nézet-Séguin, Andres Orozco-Estrada, Santtu-Matias Rouvali, Dima Slobodeniouk, John Storgårds, Juraj Valcuha I Kazuki Yamada.

Baiba Skride jest także kameralistką o międzynarodowej sławie, regularnie występuje na festiwalach i w takich salach koncertowych jak Concertgebouw w Amsterdamie, Musikverein w Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie i w Luwrze w Paryżu, a także podczas tras koncertowych po Ameryce Północnej i Australii.

Skrzypaczka ma bogatą dyskografię. Wśród jej najnowszych nagrań są m.in. albumy z koncertem skrzypcowym oraz koncertem podwójnym na skrzypce I altówkę (Ivan Vukčević)  Benjamina Brittena nagrane z ORF Radio-Symphonieorchester Wien pod batutą Marin Alsop (Orfeo) oraz oba koncerty skrzypcowe Dymitra Szostakowicza nagrane z Boston Symphony Orchestra pod batuta Andrisa Nelsonsa (Deutsche Grammophon).