ETR

Antonii BARYSHEVSKYI

Antonii BARYSHEVSKYI

fortepian

Antonii Baryshevskyi to znakomity ukraiński pianista – zwycięzca tak prestiżowych konkursów jak Arthur Rubinstein International Piano Master Competition w Tel Awiwie (Izrael, 2014) czy  Concurso Internacional de Piano Premio Jaén w Jaén  (Hiszpania, 2009) oraz laureat II nagrody Ferruccio Busoni International Piano Competition (Bolzano, 2011).

Urodzony w  Kijowie w 1988 roku, naukę gry na fortepianie zaczął w wieku 7 lat. Jest absolwentem Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie oraz École normale de musique de Paris, gdzie studiował u profesorów Valeriy’a Kozlova i Mariana Rybickiego. Swoje umiejętności doskonalił także m.in. u Daniela Pollacka, Lily Dorfman, Alfreda Brendla i Richarda Goode’a. Dziś sam daje mistrzowskie lekcje w Ukrainie i poza jej granicami,  w tym regularnie w Summer Academy of Music w Ochsenhausen w Niemczech. 

Artysta występował w takich salach koncertowych jak Wigmore Hall w Londynie, Konzerthaus w Berlinie, w Filharmoniach w Berlinie i Kolonii, Concertgebouw w Amsterdamie, sali koncertowej Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, w Teatro Comunale w Bolonii.  Oklaskiwano go  w niemal wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, Japonii, Korei Południowej i USA. Grał m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Münchner Rundfunkorchester,  Heidelberger Sinfoniker, Israel Philharmonic Orchestra, Filarmonica Arturo Toscanini, Ciudad de Granada Orchestra. 

Pianista bywa też gościem znanych festiwali takich jak Progetto Martha Argerich w Lugano, Klavier-Festival Ruhr w Zagłębiu Ruhry w Niemczech, Festival Ferruccio Busoni w Bolzano, bierze udział w projektach Fondazione Musica Insieme w Bolonii.