ETR

Anna VINNITSKAYA

Anna VINNITSKAYA

fortepian

Anna Vinnitskaya  należy do najciekawszych pianistek naszych czasów. Mówi się i pisze, że jej gra to jak pełne ekspresji opowiadanie różnych historii za pomocą nut.  Krytycy podkreślają, że jej wirtuozeria nie oznacza tylko technicznych umiejętności, ale zawsze powiązana jest z naturalnym, barwnym dźwiękiem.

Urodzona w 1983 roku w Nowosybirsku, od 2002 roku mieszka w Hamburgu, gdzie najpierw była studentką Evgenija Koroliova w tutejszym konserwatorium, a obecnie związana jest z tą uczelnią jako pedagog.

Jej repertuar obejmuje utwory od Johanna Sebastiana Bacha do Sofia Gubaiduliny. Specjalny nacisk artystka kładzie jednak na dzieła rosyjskich kompozytorów – Siergieja Rachmaninowa, Siergieja Prokofiewa czy Dymitra Szostakowicza, nie zapominając jednak o takich mistrzach jak Maurice Ravel, Claude Debussy czy Fryderyk Chopin. W ostatnich latach chętnie sięga także po utwory Johannesa Brahmsa i Beli Bartóka – szczególnie zapamiętano jej wykonanie wszystkich trzech koncertów Bartóka w jedno popołudnie (z Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin pod batutą Marka Janowskiego).

Jako solistka Anna Vinnitskaya występowała ze znakomitymi orkiestrami od Berlina  (Deutsche Symphonie-Orchester) po Londyn (Royal Philharmonic Orchestra),  od Monachium (Münchner Philharmoniker) po Tokyo (NHK Orchestra), od Birmingham (City of Birmingham Symphony Orchestra) po Tel Awiw (Israel Philharmonic).  Regularnie gra też ze znaczącymi orkiestrami radiowymi.

Występowała pod dyrekcją  zarówno wybitnych dyrygentów młodego pokolenia (Andrisa Nelsonsa, Kirilla Petrenko czy  Krzysztofa Urbańskiego), jak i mistrzów batuty – Charles’a Dutoit, Vladimira Fedoseyeva i Marka Janowskiego. Płyty z jaj nagraniami uhonorowane zostały nagrodami m.in. Gramophone Editor’s Choice oraz dwukrotnie Diapason d’Or  i ECHO Klassik.

Pierwszy międzynarodowy konkurs pianistka wygrała mając 12 lat. W 2005 roku zajęła IV miejsce na  Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano, a  w 2007 wygrała Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Królowej Elżbiety w Brukseli.  W 2008 roku otrzymała nagrodę  Leonarda Bernsteina podczas Schleswig-Holstein Musik Festival.