ETR

Andrzej BOREYKO

Andrzej BOREYKO

dyrygent  

Odkrywcze – to wcale nie jest zbyt mocne określenie jego dyrygowania. On dokładnie wie, czego chce i jak to uzyskać, a muzycy zdają się poddawać mu z radością. (St. Louis Post-Dispatch, 2012)

Andrzej Boreyko jest dziś uznawany na świecie za jednego z najbardziej fascynujących dyrygentów wywodzących się z Europy Wschodniej.

Artysta urodził się w Sankt Petersburgu, dzieciństwo spędził w Poznaniu (jego ojciec był Polakiem, a matka Rosjanką), ale edukację odebrał w Sankt Petersburgu, gdzie z wyróżnieniem ukończył tamtejsze Konserwatorium. Studiował dyrygenturę i kompozycję u Jelizawiety Kudriawcewej i Aleksandra Dmitriewa. Jest laureatem konkursów dyrygenckich w Katowicach i Amsterdamie. W 1991 roku wyjechał do Polski, rozpoczynając swoją międzynarodową karierę od objęcia stanowiska dyrektora artystycznego i I dyrygenta Poznańskich Filharmoników. Następnie, jako dyrektor artystyczny, był związany m.in. z Düsseldorfer Symphoniker, Jenaer Philharmonie, Berner Symphonieorchester, Hamburger Symphoniker, Winnipeg Symphony Orchestra, Orchestre National de Belgique i Naples Philharmonic, a jako główny dyrygent gościnny – z Vancouver Symphony Orchestra, Radio-Sinfonieorchester Stuttgart oraz Orquesta Sinfónica de Euskadi w San Sebastian, w Hiszpanii.

Od września 2019 roku jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Poza stałymi kontraktami, wielokrotnie współpracował z tak znakomitymi europejskimi zespołami, jak Filharmonicy Berlińscy i Monachijscy, Staatskapelle Dresden, Gewandhausorchester Leipzig, Staatskapelle Dresden, Wiener Symphoniker, Filharmonica della Scala, Royal Concertgebouw Amsterdam, Orchestre de Paris, Tonhalle-Orchester Zürich, London Symphony, czy Rotterdam Philharmonic Orchestra. Wystąpił także z Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Konzerthausorchester Berlin, Royal Stockholm Philharmonic Orchestra, Goteborg Symphony Orchestra, Bamberger Symphoniker, Orchestra del Maggio Musicale Fiorentino, Orchestre Philharmonique de Radio France oraz Nederlands Philharmonisch Orkest. Poza Europą dyrygował m.in. New York Philharmonic, Los Angeles Philharmonic, orkiestrami z Cleveland, Filadelfii, Chicago, Bostonu, Pittsburgha, Toronto, Montrealu, a także NHK Symphony Orchestra w Tokio, Seoul Philharmonic Orchestra, Hong Kong Philharmonic Orchestra, Sydney Symphony Orchestra, Melbourne Symphony oraz orkiestrami w Adelajdzie, Hobart, Brisbane i Perth.

Andrzej Boreyko pasjonuje się popularyzowaniem mniej znanych dzieł wybitnych współczesnych twórców.  Poprowadził światowe prawykonanie IV Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego dyrygując London Philharmonic Orchestra oraz jej premierowe wykonanie w Stanach Zjednoczonych z Los Angeles Philharmonic Orchestra, a także pierwsze nagranie tej kompozycji (Nonesuch Records).

Liczba płyt i nagrań radiowych oraz telewizyjnych Andrzeja Boreyki pozwala docenić jego niezwykłą wszechstronność. Poszukując dzieł wielkich, ale mniej znanych zarejestrował m.in. Lamentacje Arvo Pärta, VI Symfonię Wałentyna Sylwestrowa, IV Symfonię Dymitra Szostakowicza i światowe prawykonanie oryginalnej wersji Suity z opery Lady Makbet mceńskiego powiatu tegoż kompozytora, a także Symfonię Manfred Piotra Czajkowskiego.