ETR

Amihai GROSZ

Amihai GROSZ

altówka

Pierwszy altowiolista Filharmoników Berlińskich (od sezonu 2010/2011) urodził się w 1979 roku w Jerozolimie. Muzyczną edukację zaczynał w wieku 5 lat od  gry na skrzypcach. Po altówkę sięgnął mając lat 11. Lekcje pobierał najpierw u Davida Chena, a następnie  jego nauczycielami byli Tabea Zimmermann (we Frankfurcie i Berlinie) oraz Haim Taub (w Tel Awiwie). Jako młodziutki  muzyk  otrzymał  wiele grantów i nagród, a także uczestniczył w specjalnym programie dla wybitnych młodych muzycznych talentów będąc członkiem  Young Musicians Group  w Jerusalem Music Center, co umożliwiło mu współpracę m.in. z Isaakiem Sternem oraz z Guarneri Quartet.

W 1995 roku został współzałożycielem Jerusalem String Quartet , jednego z najciekawszych kwartetów założonych przez młodych muzyków, który z powodzeniem gra od Tonhalle w Zurychu, poprzez Wigmore i Queen Elizabeth Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie po Operę w Sydney i którego płyty zdobywają międzynarodowe nagrody (m.in. BBC Music Magazine i ECHO Classic Award 2009).

Poza projektami realizowanymi z Filharmonikami Berlińskimi, Amihai Grosz występuje także solo oraz  uczestniczy w kameralnych projektach współpracując z takimi artystami jak Yefim Bronfman, Emmanuel Pahud, Mitsuko Uchida, Oleg Maisenberg, Janine Jansen, Julian Rachlin, David Geringas. Artysta znany dotychczas z grania ze znanymi orkiestrami, takimi jak West-Eastern Divan Orchestra Daniela Barenboima czy Jerusalem Symphony Orchestra, zamierza więcej czasu poświęcać na rozwijanie swojej kariery solistycznej planując koncerty m.in. w Operze w Walencji, w  Concertgebouw w Amsterdamie, w Megaronie w Atenach oraz z Israel Philharmonic Orchestra.

Artysta występuje w salach koncertowych oraz na festiwalach na całym świecie, w tym na takich jak: Jerusalem Chamber Music Festival, Delft Festival, Salon Festival, Verbier Festival, BBC Proms, Bahnhof Rolandseck, Utrecht International Chamber Music Festival,  Spectrum Concerts Berlin czy West Cork Chamber Music Festival.