ETR

Alina IBRAGIMOVA

Alina IBRAGIMOVA

O Alinie Ibragimovej The Times napisał, że jej gra jest połączeniem totalnego braku pohamowania i totalnej kontroli, które w żaden sposób się nie wykluczają oraz że jej przeznaczeniem jest obecność na muzycznym firmamencie muzyki klasycznej w nadchodzących dekadach.

Ta niezwykła skrzypaczka, wykonując repertuar od baroku do muzyki najnowszej, gra zarówno na instrumentach współczesnym, jak i z epoki. Występowała z takimi orkiestrami jak London Symphony Orchestra, Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Seattle Symphony, Münchener Kammerorchester, Orchestra of the Age of Enlightenment, Konzerthausorchester Berlin, Orchestre National du Capitole de Toulouse czy BBC Symphony Orchestra. Na koncie ma także tournées z orkiestrami: Kremerata Baltica, Britten Sinfonia, Academy of Ancient Music i Australian Chamber Orchestra.

Artystka często daje recitale solowe, regularnie występuje w duecie z pianistą Cédrikiem Tiberghienem, chętnie gra też muzykę kameralną. Oklaskiwano ją w takich salach jak Wigmore Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Mozarteum w Salzburgu, Musikverein w Wiedniu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Palais des Beaux Arts w Brukseli. Bywa też gościem festiwali muzycznych w Salzburgu i Lockenhaus (Austria), Verbier (Szwajcaria), w Niemczech (MDR Musiksommer), w Manchesterze i w Aldeburgh (Wielka Brytania).

Alina Ibragimova urodziła się w Rosji, w 1985 roku. Studiowała w moskiewskiej Szkole Muzycznej imienia Gniesinych, a po przeprowadzce z rodziną do Wielkiej Brytanii w 1995 roku, kontynuowała naukę w Yehudi Menuhin School w Royal College of Music. Była też objęta programem Kronberg Academy Masters. Wśród jej nauczycieli byli Natasha Boyarsky, Gordan Nikolitch i Christian Tetzlaff.

Za swoje artystyczne osiągnięcia otrzymała wiele nagród , w tym m.in. Royal Philharmonic Society Young Artist Award w 2010 roku, Borletti-Buitoni Trust i Classic BRIT Award. W latach 2005-2007 była objęta programem BBC Radio 3 New Generation Artists Scheme, pomagającym w karierze młodym artystom.

Skrzypaczka nagrywa dla wytwórni Hyperion Records.