ETR

Alexey STADLER

Alexey STADLER

wiolonczela

Debiut Alexey’a Stadlera na BBC Proms w 2020 roku, gdy z Royal Liverpool Philharmonic Orchestra pod batutą Vasiliy’a Petrenki zagrał I Koncert wiolonczelowy Dymitra Szostakowicza wywołał sensację. Ale artysta miał już wtedy na koncie zakończone sukcesem debiuty z Ulster Orchestra pod batutą Elima Chana, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin pod batutą Tugana Sokhieva, San Francisco Symphony Orchestra pod batutą Vladimira Ashkenazego i Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra pod batutą Michaela Sanderlinga.

Jako solista Alexey Stadler występował z takimi orkiestrami jak BBC National Orchestra of Wales, Münchner Philharmoniker, Irish Chamber Orchestra, Mariinsky Orchestra, Riga Sinfonietta, Nordic Symphony Orchestra, Orchestra della Svizzera Italiana pod batutą tak znanych dyrygentów jak Dmitri Kitajenko, Robert Trevino, Valery Gergiev i Marek Janowski.

Jako kameralista grał z uznanymi artystami, takimi jak Janine Jansen, Vadim Repin, Christian Tetzlaff, Igor Levit, Alice Sara Ott, Viviane Hagner, Lukáš Vondráček, Ebène Quartet i Szymanowski Quartet.

Z recitalami i koncertami muzyki kameralnej pojawiał się na festiwalach – m.in. na International Chamber Music Festival Stavanger, Menuhin Festival Gstaad, Schleswig-Holstein Musik Festival, Heidelberger Frühling i Festspiele Mecklenburg-Vorpommern.

Alexey Stadler studiował w Konserwatorium Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Petersburgu oraz w klasie Wolfganga Emanuela Schmidta w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze. Obecnie jest profesorem w Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, a także angażuje się w organizację Krzyżowa-Music Festival.