ETR

Alexander SITKOVETSKY

Alexander SITKOVETSKY

Podziwiany w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, Alexander Sitkovetsky, urodził się w Moskwie, w rodzinie o wielopokoleniowej muzycznej tradycji. Swą artystyczną drogę rozpoczął u boku Sir Yehudi Menuhina. Po debiucie w wieku 8 lat został przyjęty do Menuhin School w Wielkiej Brytanii. Tam, inspirowany osobowością mistrza, rozwijał swój artystyczny talent, niejednokrotnie występując wspólnie ze swym mentorem.

Skrzypek występował już m.in. z Royal Philharmonic Orchestra, Academy of St. Martin in the Fields, czy BBC Concert Orchestra i współpracował z Julią Fischer, Janine Jansen, Maximem Rysanovem, Alexandrem Chaushianem, Mishą Maiskym, Natalie Clein, Erikiem Le Sage, Julianem Rachlinem.

Ważną rolę w działalności artysty odgrywa muzyka kameralna. Jest współzałożycielem Sitkovetsky Piano Trio, zespołu, który ma już na koncie kilka prestiżowych nagród i wiele występów w całej Europie, między innymi w frankfurckiej Alte Oper, Concertgebouw w Amsterdamie i Wigmore Hall w Londynie.

W 2011 roku, Aleksander Sitkovetsky występując z pianistką Wu Qian otrzymał I nagrodę w Trio di Trieste Duo Competition. Po zwycięstwie wyruszył w trasę obejmującą dwadzieścia koncertów we Włoszech, a także recital w Carnegie Hall. Został też przyjęty do prestiżowego Chamber Music Society w Lincoln Center w Nowym Jorku.

Od 2012 współtworzy m.in. z Julią Fischer kwartet, który spotyka się raz w roku, by wziąć udział w jednym z prestiżowych, europejskich wydarzeń muzycznych.

Artysta nagrywa dla wytwórni Angel/EMI, Decca, Orfeo, Onyx i Avanti Classics.