ETR

Aleksandra KURZAK

Aleksandra KURZAK

sopran

To tak, jakby wróciły dawne dni świetności bel canta – z największymi nazwiskami: Sills, Sutherland i Callas – znów niesamowite, niezapomniane – tak napisał o Aleksandrze Kurzak „Opera Magazine”.

Aleksandra Kurzak w wieku 7 lat rozpoczęła naukę gry na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła wydział wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Laureatka konkursów wokalnych w Warszawie, Helsinkach, Barcelonie i Kantonie, jeszcze podczas studiów zadebiutowała jako Zuzanna w Weselu Figara na scenie Opery Wrocławskiej, u boku swojej mamy i nauczycielki Jolanty Żmurko w roli Hrabiny.

W latach 2001-2007 była członkiem zespołu Staatsoper w Hamburgu. Śpiewaczka otrzymała dwa stypendia Ministra Kultury i Sztuki oraz Fundacji Crescendum Est – Polonia. W 2009 roku Aleksandra Kurzak uzyskała stopień doktora w dziedzinie muzyki.Mając 27 lat występowała w najbardziej prestiżowych teatrach operowych świata. Partia Olimpii w Opowieściach Hoffmanna w Metropolitan Opera zdobyła wielkie uznanie wśród nowojorskich krytyków muzycznych, którzy jednogłośnie wypowiadali się na łamach prasy o sensacyjnym debiucie polskiej śpiewaczki.

Artystka jest pierwszą polską śpiewaczką operową, która podpisała ekskluzywny kontrakt z wytwórnią Decca. Jej pierwszy solowy album „Gioia!”, wydany w 2011 roku, otrzymał status platynowej płyty. Kolejne płyty to „Bel Raggio” z ariami Rossiniego i „Hej, kolęda!” (złota płyta). Album „Chopin: Songs”, który nagrała dla Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Polsce, otrzymał nagrodę Diapason d’Or. W 2018 roku podpisała nową ekskluzywną umowę z wytwórnią Sony Classical. Za swoje osiągnięcia otrzymała Nagrody Prezydenta Wrocławia, Wojewody Dolnośląskiego oraz Ministra Kultury i Sztuki Rzeczypospolitej Polskiej. Jest także laureatką Wiktora – nagrody przyznawanej przez Akademię Telewizyjną oraz nagrody „Gwarancja Kultury” TVP Kultura.

Aleksandra Kurzak występowała na najważniejszych scenach operowych świata m. in. w Teatro alla Scala, wiedeńskiej Staatsoper, Teatro Real w Madrycie, Opery w San Francisco czy Opery w Los Angeles. W 2015 roku Aleksandra Kurzak zdobyła nagrodę czytelników w konkursie International Opera Awards przyznawaną przez Opera Magazine, a także nagrodę Bachtrack Opera dla najlepszego śpiewaka poprzedniego sezonu za rolę Donny Fiorilli w Royal Opera House. W sezonie artystycznym 2015-2016 po raz pierwszy pojawiła się w Paryżu na scenie Opera Bastille w Napoju miłosnym i zadebiutowała jako Rachela w operze Żydówka w Bayerische Staatsoper w Monachium. W sezonie 2016-2017 Aleksandra Kurzak dołączyła do swojego repertuaru kolejne role: Neddy w Pajacach w Operze w Zurychu, Mimi w Cyganerii w berlińskiej Staatsoper, Micaëli w Carmen w Paryżu, a także Liu w Turandot w londyńskiej Covent Garden. Rok 2017 zakończyła na scenach paryskich rolami Alice w Falstaffie oraz Vitellii w Łaskawości Tytusa a ostatnio w marcu 2018 roku zadebiutowała w roli Desdemony w Otellu Verdiego w wiedeńskiej Staatsoper.

W czerwcu 2018 roku  podczas koncertu na Dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu odznaczona została złotym medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

W sezonie 2018/2019 kreować będzie Violettę w Traviacie oraz Desdemonę w Otellu w Paryżu, Micaëlę w Carmen w MET w Nowym Jorku, Luisę Miller Verdiego w Monte Carlo oraz tytułową Madame Butterfly w Neapolu.

Biografia artystki w wersji nadesłanej przez agenta Aleksandry Kurzak.