ETR

Aleksander KUNACH

Aleksander KUNACH

tenor

Artysta jest absolwentem Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Jerzego Knetiga. Naukę kontynuował w Escuela Superior de Música Reina Sofía w Madrycie pod kierunkiem prof. Toma Krausego. Jeszcze podczas studiów zdobył nagrodę specjalną na V Międzyuczelnianym Konkursie Pieśni Polskiej w Warszawie, a rok później został laureatem Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju. W 2006 roku otrzymał nagrodę w Konkursie Młodych Twórców zorganizowanym przez Fundację Kultury, a w 2009 roku został laureatem III nagrody oraz nagrody specjalnej na IV Międzynarodowym Konkursie Mozartowskim w Pradze. 

Od 2007 roku współpracuje w Warszawską Operą Kameralną, gdzie trzy lata wcześniej zadebiutował partią Eumete w Powrocie Ulissesa do ojczyzny i partią Lucana w Koronacji Poppei Claudia Monteverdiego. Od 2010 roku regularnie gości na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku, a w 2012 roku nawiązał współpracę z Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku. W 2015 roku zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie rolą Damazego w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki. 

W repertuarze ma wiele partii operowych, m.in. : Tamina w Czarodziejskim flecie, Tytusa w Łaskawości Tytusa, Ferranda w  Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta, hrabiego Almavivy w Cyruliku sewilskim, Don Ramira w Kopciuszku Gioacchina Rossiniego, czy Toma Rakewella w Żywocie rozpustnika Igora Strawińskiego. 

Aleksander Kunach koncertuje w kraju i zagranicą. Występował z takimi dyrygentami jak: Jacek Kaspszyk, Michał Klauza, Jerzy Salwarowski, Łukasz Borowicz, Paul McCreesh, Paul Goodwin, Benjamin Bayl, Friedrich Haider. 

Artysta, obdarzony lirycznym tenorem, ma w repertuarze partie operowe, oratoryjno-kantatowe oraz pieśni.