ETR

Aga Mikolaj

Aga Mikolaj

Aga Mikolaj jest wielce utalentowaną młodą śpiewaczką i posiada jeden z najpiękniejszych głosów sopranowych w naszych czasach. Jest również godną następczynią tradycji wielkiego śpiewu… – tak oceniła jej niezwykły talent wokalny legendarna śpiewaczka, Elisabeth Schwarzkopf.

Aga Mikolaj, liryczny sopran, jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek, coraz wyżej wspina się na światowe szczyty operowe. Od lat występuje z dużymi sukcesami na wielu zagranicznych, ważnych scenach operowych i estradach koncertowych Europy i Ameryki jak również Japonii.
Artystka urodziła się w Kutnie. Studiowała w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie prof. Antoniny Kaweckiej, a następnie kontynuowała naukę Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu oraz na kursach mistrzowskich u Renaty Scotto i Elisabeth Schwarzkopf.

Karierę zaczynała w poznańskim Teatrze Wielkim, w którym w latach 1995-2002 śpiewała m.in. role Hrabiny w Weselu Figara, Paminy w Czarodziejskim flecie Wolfganga Amadeusa Mozarta oraz Racheli w La Juive Fromentala Halévy’ego. Od 2002 roku związana jest z Bayerische Staatsoper w Monachium, gdzie śpiewa m.in. jako Pamina w Czarodziejskim flecie oraz Donna Elvira w Don Giovannim Wolfganga Amadeusa Mozarta, Micaëla w Carmen Georges’a Bizeta, Gretel w Hänsel und Gretel Engelberta Humperdincka, Kobieta-Kwiat w Parsifalu Richarda Wagnera, Ännchen w Wolnym strzelcu Carla von Webera , Drusilla w Koronacji Poppei Claudio Monteverdiego, Marcelina w Fidelio Ludwiga van Beethovena, Eurydyka w Orfeuszu i Eurydyce Christopha Willibalda Glucka, Najada w Ariadnie na Naksos Richarda Straussa, Almirena w Rinaldo Georga Friedricha Händla oraz Musetta w Cyganerii Giacoma Pucciniego. Śpiewaczka występuje też regularnie w mediolańskiej La Scali, berlińskiej Staatsoper czy w moskiewskim Teatrze Bolszoj.

Sopranistka współpracowała z takimi dyrygentami jak: Marco Armiliato, Philippe Auguin, Daniel Barenboim, Bertrand de Billy, Ivor Bolton, James Conlon, Gustavo Dudamel, Adam Fischer, Sir Mark Elder, Gianluigi Gelmetti, Michael Hofstetter, Philippe Jordan, Jiri Kout, Zubin Mehta, Cornelius Meister, Kent Nagano, Seiji Ozawa, Marc Piollet, Krzysztof Penderecki, Daniel Raiskin, Peter Schneider, Stefan Soltesz, Karl Sollak oraz David Stahl.