Olga SCHEPS

fortepian

Olga Scheps urodziła się w Moskwie w 1986 roku, jako córka pianistów. Sama zaczęła grać w wieku czterech lat, a regularną naukę gry na fortepianie rozpoczęła, gdy jej rodzina przeniosła się do Niemiec w 1992 roku. Już w młodym wieku rozwijała swój charakterystyczny styl gry – połączenie emocji, siły ekspresji z wybitną techniką. Studiowała u profesora Paweł Giliłowa,  Giliowa, Arie Vardiego i Dymitra Baszkirowa.

Jej recitale solowe, występy z orkiestrą i koncerty z muzyką kameralną gromadzą publiczność na całym świecie.

Grała m.in. z takimi orkiestrami jak: Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Mozarteumorchester Salzburg, Münchner Philharmoniker,  Royal Scottish National Orchestra, Staatskapelle Weimar, Zürcher Kammerorchester, NDR Radiophilharmonie, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orkiestrą Filharmonii Praskiej, Izrealska Orkiestra Symfoniczna, New Japan Philharmonic Orchestra.

Występowała z takimi dyrygentami jak Thomas Dausgaard, Lorin Maazel, José Serebrier, Marcus Bosch, Ralf Weikert, Michel Tabachnik, Antoni Wit, Ivor Bolton, Cristian Mandeal,Christoph Altstaedt, Simone Young, Markus Poschner.

Oklaskiwano ją w tak wspaniałych salach koncertowych jak Elbphilharmonie, Filharmonia Berlińska, Konzerthaus w Wiedniu, Cadogan Hall w Londynie, Tonhalle w Zurychu, Suntory Hall w Tokio. Jest zapraszana na takie festiwale jak Rheingau Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern, Kissinger Sommer, Heidelberger Frühling, Klavier-Festival Ruhr, Schleswig-Holstein Musik Festival, MDR Musiksommer, Lucerne Festival, Menuhin Festival Gstaad.

Poza znanym, klasycznym repertuarem fortepianowym Olga Scheps wykonuje też dzieła mniej znane – Ptaki egzotyczne Oliviera Messiaena, Lamentate Arvo Pärta czy Kwintet fortepianowy Mieczysława Wajnberga.

Pianistka z pasją zajmuje się też muzyką kameralną regularnie występując z takimi artystami jak Alban Gerhardt, Daniel Hope, Adrian Brendel, Jan Vogler, Nils Mönkemeyer oraz Danish String Quartet i Danel Quartet.

Nagrywa dla wytwórni Sony Classical, z którą od 2009 roku ma podpisany kontrakt. Jej debiutancki album Chopin zdobył nagrodę Echo Klassik. Inne jej płyty (Russian Album, Schubert, Vocalise, Tchaikovsy, Satie – z okazji 150 rocznicy urodzin francuskiego kompozytora)również zostały bardzo dobrze przyjęte przez krytykę.