Katarzyna HOŁYSZ

sopran

Artystka Jest absolwentką poznańskich uczelni: Akademii Ekonomicznej (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny)  oraz  Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu prof. Krystyny Pakulskiej. Była  stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w roku akademickim  2000/2001) i Bayreuther Festspiele (2001).

Na stałe współpracuje z wieloma filharmoniami i orkiestrami w kraju i za granicą, w tym z Orkiestrą Filharmonią Narodową w Warszawie.

Można ją również usłyszeć na scenach teatrów operowych w Polsce i Niemczech, gdzie wykonuje  m. in.  pierwszoplanowe partie ze światowego repertuaru operowego:  Venus  (Tannhäuser  Richarda Wagnera),  Octaviana (Kawaler srebrnej róży, Richarda Straussa),  Neali  (Paria  Stanisława Moniuszki), Leonory  (Fidelio Ludwiga van Beethovena), Agaty  (Wolny strzelec Carla Marii von Webera),  Księżnej (Rusałka  Antonina Dvořaka), Ariadny  (Ariadna na Naxos, Richard Strauss), Halki (Halka Stanisława MoniuszkI), Hrabiny  (Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta), Lady Makbet (Makbet Giuseppe Verdiego), Salome  (Salome Richarda Straussa), Kundry  (Parsifal  Richarda Wagnera), Adalgis  (Norma Vincenza Belliniego), Idamantes  (Idomeneo  Wolfganga Amadeusa Mozarta), Desdemony  (Otello  Giuseppe Verdiego),  Benigny  (Czarna maska  Krzysztofa Pendereckiego), tytułowej Toski  Giacomo Pucciniego.

Szczególnym wydarzeniem w artystycznym życiu śpiewaczki był jej występ w roli Madame w operze Francisa Poulenca Głos człowieczy (La voix humaine), we własnym, autorskim przekładzie na język polski. W 2003 roku, w Poznaniu, po raz pierwszy – i jak dotąd jedyny w Polsce – opera ta została wystawiona w kompozytorskiej wersji z fortepianem.

W listopadzie i grudniu 2010 roku artystka wystąpiła w tytułowej partii Fidelia Ludwiga van Beethovena w impresaryjnej produkcji Elżbiety Pendereckiej i Stowarzyszenia im. Ludwika van Ludwiga Beethovena oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej.

Śpiewaczka współpracowała z wieloma dyrygentami, takimi jak:  Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Kozłowski, Łukasz Borowicz, Andriy Yurkevich, Jose Maria Florencio, Tadeusz Wojciechowski, Wojciech Rajski, Grzegorz Nowak, Eraldo Salmieri, Andrzej Straszyński, Tadeusz Strugała, Niksa Bareza, Rolf Reuter, Massimiliano Caldi, Jurek Dybal, Charles Olivieri-Munroe, Marc Tardue, Ian Lotham Koenig.

Za swoje kreacje wokalne otrzymała nagrody:   Medal Młodej Sztuki   (2008),  Złotą Maskę,  nagrodę krytyków i melomanów Trójmiasta Storm Roku 2010, Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury dla Najlepszej Śpiewaczki sezonu 2011/2012.