ETR

Zdeněk MÁCAL

Zdeněk MÁCAL

Jeden z najwybitniejszych dyrygentów czeskich zasłynął w świecie ze swych mistrzowskich interpretacji i wyróżniającego się stylu dyrygowania. W swej karierze dyrygował najlepszymi orkiestrami świata, w tym m.in. Filharmonikami Berlińskimi, London Symphony Orchestra, London Philharmonic, Orchestre National de France, Orchestra della Scala, NHK Symphony Orchestra w Tokio, Sydney Symphony Orchestra oraz orkiestrami filharmonii w Nowym Jorku, Bostonie, Chicago i Filadelfii. Będąc w latach 2003-2007 dyrektorem muzycznym Filharmonii Czeskiej odbył z jej orkiestrą wiele zagranicznych tournees, a także dokonał wielu nagrań dla wytwórni Exton, w tym cykli symfonii Mahlera. Czajkowskiego i Dvořáka.

Zdeněk Mácal urodził się w Brnie, w 1936 roku. Pierwsze lekcje gry na skrzypcach zaczął pobierać od swego ojca mając 4 lata. Dyrygenturę studiował w Konserwatorium Muzycznym oraz w Akademii Muzycznej im. Leoša Janácka w Brnie. Na arenie międzynarodowej zauważono go, gdy wygrał dwa prestiżowe konkursy dyrygenckie – w Besançon we Francji (1965) oraz Dmitri Mitropoulos Competition w Nowym Jorku (1966).

Artysta opuścił Czechosłowację w 1968 roku, po inwazji wojsk Układu Warszawskiego na ten kraj. Najpierw wyjechał do Niemiec, gdzie pracował z symfonicznymi orkiestrami radiowymi w Kolonii i Hanowerze, a następnie do Stanów Zjednoczonych.

W 1972 roku zadebiutował w USA prowadząc Chicago Symphony Orchestra. Od tego czasu zaczęła się jego bliska współpraca z orkiestrami amerykańskimi – New York Philharmonic, Philadelphia Orchestra, Boston Symphony, Los Angeles Philharmonic, National Symphony, St. Louis Symphony, Pittsburgh Symphony, Minnesota Orchestra oraz orkiestrami symfonicznymi w Montrealu i Toronto.

W latach 1986-95 był dyrektorem muzycznym Milwaukee Symphony Orchestra, z którą nagrywał dla wytwórni Koss, odbył tournee po Japonii, występował z nią w Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz Kennedy Center w Waszyngtonie. Natomiast z New Jersey Symphony, która kierował od 1993 do 2002 roku, nagrał 6 płyt, spośród których krążek CD z Requiem i IX Symfonią Dvoraka została w 2001 roku nagrodzona nagrodą Grammy.