ETR

Tine Thing HELSETH

Tine Thing HELSETH

Naukę gry na trąbce rozpoczęła w wieku 7 lat i jest obecnie jedną z najbardziej liczących się solistek swojego pokolenia.

W 2012 roku EMI Classics wydało jej dwa albumy: Storyteller – zestaw pieśni na sopran i orkiestrę w transkrypcji na trąbkę oraz nagranie z żeńskim zespołem instrumentów dętych blaszanych tenThing.

Artystka nagrała także dwie płyty dla wytwórni Simax, z których pierwsza została ogłoszona przez norweską gazetę Aftenposten – „Nagraniem Klasycznym Roku 2007”. Druga płyta, po trzech tygodniach od ukazania się, zdobyła miano złotej płyty na norweskiej liście przebojów muzyki klasycznej.

W sezonie 2011/2012 artystka zadebiutowała z Australian Chamber Orchestra, Orchester Musikkollegium Winterthur, Hong Kong Sinfonietta, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo oraz Orkiestrą Filharmoniczną ze Stuttgartu. Wystąpiła również w Royal Albert Hall, Radiu Duńskim, grając z Norweską Orkiestrą Kameralną i Liverpool Philharmonic. Oklaskiwano ją także podczas letnich festiwali muzycznych w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Norwegii.

Trębaczka otrzymała wiele nagród, w tym m.in. Norweską Nagrodę Grammy, Nagrodę Kulturalną Księcia Eugena w Sztokholmi, Luitpold Prize dla najbardziej interesującego młodego artysty roku podczas Kissinger Summer Festival. W 2006 roku zdobyła drugie miejsce na Konkursie Młodych Muzyków w konkursie Eurowizji.