ETR

Teodor Currentzis

Teodor Currentzis

Urodzony w Grecji , wybrał Rosję na swój dom na początku lat 90., kiedy zaczął studiować dyrygenturę w Konserwatorium w Sankt Petersburgu pod kierunkiem Ilii Musina.

Były dyrektor Nowosybirskiej Państwowej Opery i Orkiestry (od 2004 do 2010 roku), obecnie dyrektor artystyczny Teatru Operowego i Baletowego w Perm, a także jeden z „topowej piątki dyrygentów” Teatru Bolszoj, jest również założycielem i dyrektorem artystycznym zespołu Musica Aeterna powstałego w 2004 roku. Dziś Musica Aeterna jest pierwszą orkiestrą opery w Perm, odnoszącą także sukcesy za granicą.

Łącząc swoją wiedzę i zainteresowanie muzyką dawną z dziełami kompozytorów współczesnych , dyrygent organizuje Territoria Modern Art Festival – interesujący, coroczny festiwal muzyczny w Moskwie.

Dzięki swoim umiejętnościom i realizowanym projektom, dzięki poziomowi nowosybirskiej orkiestry, koncertom Musica Aeterna, kontraktom z rosyjskimi orkiestrami oraz pracą w Teatrze Bolszoj, Teodor Currentzis uznawany jest dziś za jednego z najbardziej wpływowych dyrygentów rosyjskich.

Sukcesy odnosi także za granicą. Dyrygował m.in. w operach w Paryżu , Zurichu i Madrycie, a w 2010 roku zadebiutował na festiwalach w Baden-Baden oraz Bregencji.