ETR

Stanisław Gruszka

Stanisław Gruszka

conductor, art director

Naukę gry na puzonie rozpoczął w 1976 roku w Państwowej  Szkole  Muzycznej  I stopnia im. Karola Kurpińskiego w Poznaniu, a kontynuował ją w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina  w Poznaniu. W1979 roku wygrał w Szczecinku młodzieżowy ogólnopolski  konkurs „Młodego muzyka” w kategorii instrumentów dętych blaszanych, a w 1980 roku – został wyróżniony (wraz z zespołem Index kierowanym przez Aleksandra Misiurewicza) podczas konkursu jazzu tradycyjnego w Warszawie.

Kontynuując muzyczną edukację w szkole średniej Stanisław Gruszka grał już w orkiestrze Teatru Muzycznego w Poznaniu, a także w big-bandzie Zespołu Szkół  Muzycznych  w Poznaniu.  

Po kilku latach pracy jako puzonista w różnych orkiestrach, w 1987 roku podjął studia na Wydziale Instrumentalnym poznańskiej Akademii Muzycznej. Podczas studiów nawiązał współpracę z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej, Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu pod dyrekcją Zbigniewa Górnego oraz Orkiestrą  Alex Band pod dyrekcją Aleksandra Maliszewskiego. Po ukończeniu  studiów w1992 roku, muzyk związany był z różnymi zespołami w Europie i USA. 
Od 1996 roku jest puzonistą w Orkiestrze Filharmonii Poznańskiej.
 
W 2002 roku Stanisław Gruszka ukończył także Wydział Dyrygentury Chóralnej , Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego. Zajmuje się również dydaktyką ucząc w Zespole Szkól Muzycznych  w Poznaniu.