ETR

Special Guest: HANNA BANASZAK WITH BAND

Special Guest:
HANNA BANASZAK WITH BAND

[…] Chcę zostać przy mojej rzetelnej, głębokiej wdzięczności za to, co ona robi. Za co? Na przykład za wspaniałą polszczyznę, która tak bardzo przeszkadza niektórym ludziom w tym, by być współczesnym człowiekiem. Jej nie przeszkadza! Jest to królowa rubata, przy czym nigdy to nie wykracza poza granice dobrego smaku. Jestem jej wdzięczny [za to], co bym nazwał gospodarką wdziękiem […] a także za niebywały smak i takt w stosowaniu ozdobników muzycznych, które sama wymyśla i które stają się nie ozdobnikami samymi w sobie, tylko trwałą częścią muzycznej propozycji… (Aleksander Bardini)

Hanna Banaszak swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70. XX wieku  i od początku zainteresowali się nią najwybitniejsi poeci i kompozytorzy tamtych czasów –  Jerzy Wasowski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz. Artystka nadal   współpracuje z takimi twórcami jak Jerzy Satanowski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Janusz Strobel, Zbigniew Preisner czy Józef Baran.

W pamięci słuchaczy pozostają słynne recitale Wołanie Eurydyki, Telefon zaufania, O czym marzy dziewczyna, Zanim będziesz u brzegu. Jej najważniejsze recitale telewizyjne Nikt tylko ty, Złota kolekcja – W moim magicznym domu, Hanna Banaszak i Janusz Strobel, Banaszakofta , Hanna Banaszak w studiu im. Witolda Lutosławskiego, Hanna Banaszak śpiewa piosenki Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza.

Wokalistka występuje w całej Polsce, ale śpiewała także  w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Kanadzie, na Malcie. Zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia m.in.: medal Gloria Artis, Victor, Kreator, Bursztynowy Słowik, Prometeusz, Honorowy Złoty Mikrofon – nagroda Polskiego Radia. Jest odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Często podkreśla, że w pracy interesuje ją różnorodność i wiarygodność. Swoją interpretacją uwspółcześnia poezję Jana Kochanowskiego, przybliża wiersze Josifa Brodskiego, Wisławy Szymborskiej, Jacka Kaczmarskiego. Zmierzyła się również wokalnie z muzyką Wolfganga Amadeusa Mozarta, Antonio Vivaldiego, Pata Metheny’ego, Milesa Davis’a, George’a Gershwina, Duke’a Ellingtona.

Twórczość Hanny Banaszak wykracza poza świat muzyki – wydała również tomik wierszy Zamienię Samolubie na Szczodruchy, który jest wyrazem zachwytu nad brzemieniem nazw polskich miasteczek, prezentuje autorską wystawę fotografii. Artystka wystąpiła w kilku filmach m.in. Słona róża i Przeklęta ziemia. Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie Miłość ci wszystko wybaczy.