ETR

Sarah Chang

Chang

Od najmłodszych lat wiedziała czego chce. I choć jako trzylatka potrafiła jednym palcem wygrać na fortepianie nawet skomplikowane melodie, to rok później poprosiła rodziców o skrzypce, bo chciała grać… na mniejszym i bardziej poręcznym instrumencie.
Dziś krytycy zachwycają się jej wirtuozerią i emocjonalną dojrzałością, sytuując ją w światowej czołówce skrzypków.

Urodziła się w 1980 roku, w Filadelfii, w muzycznej rodzinie koreańskiej – ojciec jest skrzypkiem, a matka kompozytorką. Zadebiutowała w wieku 8 lat grając z New York Philharmonic Orchestra i Philadelphia Orchestra pod dyrekcją Zubina Mehty i Riccardo Muti’ego. Miała 9 lat, gdy zaczęła nagrywać – pierwszy album, z muzyką Paganiniego, Elgara i Sarasate, nagrała dla EMI.

Dziś jest jedną z największych gwiazd światowej wiolinistyki, pojawia się w muzycznych stolicach Europy, Azji i obu Ameryk grając z najsłynniejszymi orkiestrami świata i pod dyrekcją najwybitniejszych dyrygentów.

Ma na koncie wiele nagród i wyróżnień, i to nie tylko muzycznych. W 2006 roku znalazła się np. na prestiżowej liście Newsweeka – Twenty Top Women on Leadership (Top 20 Światowych Liderek), a w 2008 roku World Economic Forum (WEF) przyznało jej tytuł Young Global Leader (Młodego Światowego Lidera).